09/05/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 17 15 14 19 - 65 -
Λεγάμενοι BC 18 9 18 16 - 61 -

Ραντεβού με την ιστορία για τον Αρισταίο!

Την κούπα του πρωταθλητή της Development League θα διεκδικήσει το βράδυ της Δευτέρας ο Αρισταίος, καθώς στον ημιτελικό κέρδισε τους Λεγάμενους με 65-61 και θα διασταυρώσει τα ξίφη του με τον Blastiako, που κέρδισε την La Bola De Papel!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Λεγάμενοι κατάφεραν με 9 πόντους του Κατσαρού, 6 του Γκανιάτσα και τρίποντο του Boboric, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 17-18. Ο Γκίνης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 4 είχαν οι Βασίλης Παούρης και Γκορόγιας.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Φιλιππόπουλου και 3 του Βαλερά, ο Αρισταίος βρέθηκε στο +10, 28-18. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και με 7 πόντους του Boboric και καλάθι του Λάγιου, μείωσαν στους 5, 32-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χαϊκάλη έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Γκανιάτσα, 5 του Βρεττάκου και τρίποντο του Σουλτάτου, προσπέρασε με 36-40, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ξύπνησε η ομάδα του Δεμένεγα στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 7 πόντους του Γιώργου Παούρη και τρίποντο του Μουλαρογιάννη, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 46-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Νησιώτες" δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλα σουτ των Γιώργου Παούρη, Μήτσικα, Βαλερά και Φιλιππόπουλου, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 65-61. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του ημιτελικού βρήκαν στόχο οι Boboric και Σουλτάτος.

Οι νικητές τελείωσαν τον ημιτελικό έχοντας 12/23 βολές, 19/48 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/25 βολές, 16/37 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp του Αρισταίου ο Φιλιππόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 3/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Boboric με 25 πόντους, έχοντας 7/11 βολές, 6/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνης 5 (1), Γκορόγιας 7, Βαλεράς 8, Φιλιππόπουλος 14 (1), Μήτσικας 5, Μουλαρογιάννης 5 (1), Παούρης Β. 6, Παούρης Γ. 13 (2), Τούντας 2

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 5, Γκανιάτσας 12 (1), Boboric 25 (2), Καμαριωτάκης, Κατσαρός 11, Λάγιος 2, Σουλτάτος 6 (2), Στάντζος

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!