08/07/2024
Agrinio Lions 26 20 20 13 15 94 -
San Agrinio Engineers 12 17 30 20 9 88 -

Άντεξαν και πήγαν τελικό οι Lions

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι Agrinio Lions κέρδισαν στην παράταση τους San Agrinio Engineers με 94 - 88 και έκλεισαν θέση στον τελικό της Τετάρτης. Οι Lions έχασαν το +21 των αρχών της τρίτης περιόδου, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο βρήκαν λύσεις και κέρδισαν το ματς.

Οι Engineers πήραν μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 13 - 0 για το +14.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 13 - 0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως οι Lions με 5 τρίποντα του Γιώργου Κάκου ξέφυγαν με 17 στο ημίχρονο.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου όλα έδειξαν να τελειώνουν, καθώς  οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά στους 21 πόντους. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των Engineers που έσφιξαν την άμυνα, οδήγησαν σε λάθη τους αντιπάλους τους, βρήκαν σκορ με τους Γιώργο και Ντίνο Τασόπουλο και μείωσαν στους 7 στο 30ο λεπτό.

Οι Lions παρά την πίεση των αντιπάλων τους κρατούσαν το προβάδισμα, ήταν στο +7 λίγο πριν το φινάλε, όμως οι Engineers πλησίασαν και ισοφάρισαν στα 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με καλάθι του Βασίλη Ρούση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση των αντιπάλων τους που έκαναν υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά πήραν τη νίκη που τους έστειλε στον τελικό.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Τσέπας που έκανε double double με 43 πόντους και 11 ριμπάουντ, 22 πόντους πρόσθεσε ο Γιώργος Κάκος, ενώ double double έκανε και ο Μάνθος Καλαμπαλίκης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ των Engineers ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 34 πόντους, ενώ 32 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε ο Ντίνος Τασόπουλος.

Τι μας άρεσε. Η επιστροφή των Engineers από το -21 έδωσε συναρπαστική εξέλιξη στον ημιτελικό.

Τι δε μας άρεσε. Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ κουρασμένοι και δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

AGRINIO LIONS (Μάνθος Καλαμπαλίκης): Κάκος Γ. 22(6), Κάκος Χ., Καλαμπαλίκης 15(1), Καραγιάννης 7(1), Καραμπέτσος, Κουβέλης, Κούσης 7(2), Μπουκουβάλας Κ., Μπουκουβάλας Μ., Στάμος, Τσέπας 43(2).

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 7, Κοτρώτσος, Παπαγαλάνης 2, Πρέζας 7(1), Ρούσης 6, Τασόπουλος Γ. 34(6), Τασόπουλος Κ. 32(4).