27/03/2023
Phoenix Stars 16 19 16 11 - 62 -
Above The Rim 12 20 10 14 - 56 -

Άντεξαν την πίεση των αντιπάλων τους και πήραν την νίκη οι Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Phoenix Stars με τις όμορφες συνεργασίες του Μυτιληναίου και του Τσιλιπάκου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Above The Rim έμειναν κοντά το σκορ με τον Δημητρίου να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 16-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Above The Rim προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Χατζηεμμανουήλ και τον Ιωαννίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Phoenix Stars απάντησαν γρήγορα και διατήρησαν το προβάδισμα με τις προσπάθειες του Μόκκα και του Τερμεντζή κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-32.

Οι Phoenix Stars ανέβασαν την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν στο σκορ με τον Μυτιληναίο και τον Ελευθερίου να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Above The Rim προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Κατάκη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα και στις δύο μεριές του παρκέ, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 51-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι Above The Rim έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Δημητρίου και τον Χατζηεμμανουήλ να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου και τα λάθη στην επίθεση στοίχησαν στην ομάδα τους. Οι Phoenix Stars εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και διατηρώντας το προβάδισμα με τα καλάθια του Τερμεντζή και του Μυτιληναίου κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 62-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Σταύρος Μυτιληναίος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Above The Rim ξεχώρισε ο Όθων Κατάκης με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Phoenix Stars: Χασιώτης, Εφραιμίδης 4, Τσιλιπάκος 10, Τσώτσος 2, Μόκκας 11(1), Τερμεντζής 12, Μυτιληναίος 12(1), Στρούζας 3, Ελευθερίου 8.

Above The Rim: Χατζηεμμανουήλ 15(3), Κατάκης 11, Δημητρίου 17, Σεφερτζής 4, Ιωαννίδης 7(1), Κουρόγλου 2, Κουτσιβίτης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Above The Rim στο παρκε.