28/11/2023
War Gamers 15 19 9 13 - 56 -
Antilalos BC 27 17 26 24 - 94 -

Αντίλαλος να τον πιεις στο ποτήρι!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση και παρά τις αρκετές απουσίες του, ο Αντίλαλος ξεπέρασε δια περιπάτου το εμπόδιο των War Gamers με 56-94 και μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson, συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Αντίλαλο, αφού με 8 πόντους του Merkevicius, 6 του Κουλούρη, 4 του Θεοδώρου και τρίποντα των Γιαννακόπουλου - Κώστα Ζαμπέτα, προηγήθηκε με 15-27. Σοβαρό αμυντικό πρόβλημα αντιμετώπισαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Αβραμίδη 5 και τον Ρίπη 3.

Στη δεύτερη περίοδο οι War Gamers έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Ρίπη και τρίποντα των Μακρυγιάννη - Διαμαντή, πλησίασαν στους 3, 24-27! Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Merkevicius έστησε πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 12 δικούς του πόντους και 5 του Γιαννακόπουλου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 34-44!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Θεοδώρου πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, 4 του Merkevicius και 4 του Κουλούρη, έδωσαν στο συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα αέρα 29 πόντων, 41-70. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 43-70, διαμόρφωσε για λογαριασμό της παρέας του Σκλαβενίτη ο Καραγιάννης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Ρίπης.

Τυπικής διαδικασίας αποτέλεσε το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με εύστοχες προσπάθειες των Merkevicius, Μαργώνη, Κώστα Ζαμπέτα, Κουλούρη και Θεοδώρου, ο Αντίλαλος έφτασε άνετα στη νίκη με 56-94! Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αβραμίδης, Σταυρόπουλος, Σκλαβενίτης και Μπερδεμπές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/25 βολές, 17/43 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 25/49 δίποντα και 12/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Ρίπης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τον Αντίλαλο ο συνήθης ύποπτος Merkevicius με 31 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 13/19 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης):  Ρίπης 11, Μπερδεμπές 6, Καραγιάννης 18, Μακρυγιάννης 3 (1), Μέμεζας, Σταυρόπουλος 4, Διαμαντής 3 (1), Σκλαβενίτης 2, Βασιλόπουλος, Αβραμίδης 9

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ. - Αλευριάδης): Merkevicius 31 (1), Μαργώνης 7, Κουλούρης 13 (2), Μάινας 3 (1), Ζαμπέτας Κ. 8 (2), Γιαννακόπουλος 13 (3), Θεοδώρου 19 (3)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Αντίλαλου που άγγιξε την τελειότητα!