13/07/2021
Indians 11 10 14 19 - 54 -
Houston Problems 11 10 6 18 - 45 -

Αντίο με ψηλά το κεφάλι για τους Super Drunks!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το φετινό Summer League οι Super Drunks, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του 16ου ομίλου της Development League κέρδισαν δίκαια τους Houston Problems με 54-45 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Super Drunks στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Βαγγέλη Κοσκίνα, τρίποντο του Γιώργου Κοσκίνα και καλάθι του Μητσάκου, προηγούνταν με 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Τσιάγκου, αλλά και 4 του Αλέξη Καλπούζου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 11-11.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και έτσι το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες με 21-21. Για τους γηπεδούχους 4 πόντους έβαλε ο Γιώργος Κοσκίνας και 3 ο Βαγγέλης Κοσκίνας, ενώ για τους Houston Problems το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Δημήτρης Καλπούζος με 6 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Super Drunks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Μπακάλη (5π), Βαγγέλη Κοσκίνα (4π) και Κασιμάτη (3π), πήραν αέρα 8 πόντων, 35-27. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Αρμενιάκο να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 35-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Super Drunks ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι, έφτασαν μέχρι και στο +15, και με τους Κασιμάτη (6π), Βαγγέλη Κοσκίνα (5π) Γιώργο Κοσκίνα και Ζήση να πετούν φωτιές, κέρδισαν με 54-45. Δεν μπόρεσαν οι Houston Problems να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, με τους Αρμενιάκο και Αλέξη Καλπούζο να ξεχωρίζουν με 6 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 14/52 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 15/52 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Hall of Brands mvp των Super Drunks ο Βαγγέλης Κοσκίνας με 17 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Houston Problems ο Δημοσθένης Καλπούζος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές και 2/7 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Super Drunks (Σκενδέρογλου): Ρόινας, Κοσκίνας Γ. 10 (1), Μητσάκος 2, Ζήσης 3 (1), Φαραός, Κοσκίνας Β. 17 (2), Μηνάς, Σκενδέρογλου 2, Κασιμάτης 12, Μπακάλης 6 (1), Τσιώτας 2

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Τσουραπάς, Σταυρόπουλος 2, Καλπούζος Α. 11, Τσιάγκος 7 (1), Αρμενιάκος 11 (1), Καλπούζος Δ. 10, Ρόσσι 4, Σπέντζος

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Super Drunks, σημείο που έκρινε το παιχνίδι!