24/06/2022
Athens Bucks 12 11 10 8 - 41 -
Collectors 14 2 19 10 - 45 -

Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι οι Collectors!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2 League  , οι Collectors πέτυχαν τη δεύτερη νίκη  νίκη στη διοργάνωση  , καθώς οι Athens Bucks  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 41 – 45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Λαγό , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 4 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με τον Ματζουρίδη να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ με βραχεία κεφαλή , 7-6 και 9-8 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους  σκορ , 3-6 έκλεισαν τη περίοδο  στο συν δύο , 12-14  .  Ο Παναγιώτης Τσατσάνης πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Ματζουρίδης είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Bucks με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους , 20-14 , ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 23-16  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσατσάνης με 2 πόντους , ενώ 7 είχε ο Σπυριδώνης .

Στη τρίτη περίοδο η παρέα του Αγγελομάτη έφερε την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 23-23 , οι γηπεδούχοι προσπέρασαν εκ νέου , 30-28 και 32-31 , για να έρθει η απάντηση των Collectors  , καθώς έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν δύο , 33-35 . Ο Στεφανέας  πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Σπυριδώνης είχε 5   .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν λύσεις σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ του Basketaki Arena , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των εφτά πόντων , 36-43 , και τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 41-45 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαγός με 4 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Ματζουρίδης είχε 15 πόντους , 1 ριμπάουντ  και 3 κλεψίματα  .

Οι Collectors είχαν 12/41 δίποντα , 5/20 τρίποντα  , 6/9 βολές ,  47 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 4 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 11 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/41 δίποντα , 2/15 τρίποντα , 7/13 βολές ,  30 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 8 λάθη .

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 5 , Γιουρνάς 3 , Γκορίτσας , Δανιάς 2 , Ζώταλης 2 , Καμπόλης , Ματζουρίδης 15 , Σπυριδώνης 14 .

Collectors(Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 4 , Κυριάκου 8 , Λαγός 4 , Σαβέριος 2 , Στεφανέας 6 , Αλέξανδρος Τσατσάνης 3 , Παναγιώτης Τσατσάνης 15 , Χαραλαμπόπουλος 3  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των Collectors , οι οποίοι  αν και αδιάφοροι αντιμετώπισαν το παιχνίδι σαν τελικό !