31/03/2023
Aladalon 16 23 21 27 - 87 -
Athens Pistols 17 17 9 12 - 55 -

Αντίο με χαμόγελα για τους Aladalon!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Master League οι Aladalon, καθώς στα πλαίσια της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Athens Pistols με 87-55 στο Athens Sports Hall, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται και του χρόνου στην δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Athens Pistols να προηγούνται με 16-17, χάρη σε 5 πόντους του Σαμουήλ, 4 του Πατρώνη και 4 του Κόκκαλη. Ο Μιχαηλίδης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Αθανασάκος, Μένεγας και Βαγγέλης.

Στην δεύτερη περίοδο το δίδυμο Βαγγέλη - Μιχαηλίδη πετούσε φωτιές και με 10 πόντους ο καθένας, έστειλαν τους Aladalon στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 39-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ρήγας και Πατρώνης με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Αθανασάκου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 11 νέους πόντους του Βαγγέλη, 4 του Μελανοφρύδη και τρίποντο του Μαχαίρα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 60-40. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Κόκκαλη και τους 4 του Σαμουήλ. Σκορ τρίτης περιόδου 60-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Aladalon έφτασαν εύκολα στη νίκη με 87-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαγγέλη, Αθανασάκου, Μαχαίρα και Μιχαηλίδη. Για τα "Πιστόλια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαμουήλ, Κόκκαλης και Πατρώνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 29/50 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν μόλις 4 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 20/45 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Aladalon ο Βαγγέλης με 37 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 14/22 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Aladalon (Αθανασάκος): Βαγγέλης 37 (2), Αθανασάκος 6 (1), Κτενίδης, Μένεγας 3, Μαχαίρας 11 (3), Μιχαηλίδης 26, Μελανοφρύδης 4

Athens Pistols (Πατρώνης): Κόκκαλης 14, Πατρώνης 13, Ρήγας 11, Σαμουήλ 13 (2), Σάρρας 2, Τσιοτσιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!