19/06/2024
Black Mamba 25 21 20 28 - 94 -
Limoges 16 14 18 19 - 67 -

Περιμένει τον αντίπαλο το Mamba!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον τρίτο όμιλο της Summer Master League το Black Mamba, καθώς κέρδισε εύκολα την Limoges με 94-67 και περιμένει να δει τον αντίπαλο στα playoff, ενώ οι "Γάλλοι" ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον Σεπτέμβρη!

Με τα αδέρφια Μονέου να ξεκινούν καυτοί το παιχνίδι, καθώς ο Δημήτρης πέτυχε 13 πόντους και ο Γιάννης έβαλε τρία τρίποντα, το Black Mamba προηγήθηκε με 25-14. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 25-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τσερώνης, ενώ νωρίτερα από δύο τρίποντα έβαλαν οι Σουλελές και Βασίλης Ανδρ. Αντωνόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι και με 8 πόντους του Δέδε, 8 του Ραδίτσα και τρίποντο του Μπολοτάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 46-30. Την Limoges κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Χανιαλάκης και Τσερώνης με 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Σταμάτης.

Τίποτα δεν άλλαξε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ι νέους πόντους του Δημήτρη Μονέου και 4 του Δέδε, το συγκρότημα του Μπασδάνη έφτασε μέχρι και στο +23, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 66-48. Για την παρέα του Μπραντίτσα στο τρίτο δεκάλεπτο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Δαβιλάς (10π), Τσερώνης (4π) και Σταμάτης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 66-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το Black Mamba να επικρατεί με 94-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπολοτάκη, Δέδε, Ρεπάνη και Ραδίτσα. Για τους "Λιμουζό" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βασίλης Ανδρ. Αντωνόπουλος, Δαβιλάς, Χανιαλάκης, Σταμάτης και Βασίλης Ιωα. Αντωνόπουλος.

Betsson MVP για το Black Mamba ο Δέδες με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 9/11 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 17 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 3/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Δέδες 19, Μονέος Δ. 24 (2), Γεραμάς 2, Χιμντάν, Μονέος Γ. 14 (4), Μπολοτάκης 15 (1), Ρεπάνης 9 (1), Ραδίτσας 11 (3)

Limoges (Σταμάτης): Αντωνόπουλος Α.Β. 12 (2), Αντωνόπουλος Ι.Β. 2, Σουλελές 6 (2), Δαβιλάς 17 (2), Σταμάτης 8 (2), Μπραντίτσας, Τσερώνης 13, Χανιαλάκης 9

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του παιχνιδιού από το Black Mamba!