18/09/2024
Athens Crips 25 24 28 18 - 95 -
Reptors 24 16 13 21 - 74 -

Δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση οι Athens Crips!

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της ημέρας στον Κολωνό, οι Athens Crips επικράτησαν με 95-74 των Reptors στο πλαίσιο της διοργάνωσης του κυπέλλου ξεκινώντας νικηφόρα την νέα σεζόν.

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι Reptors ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι και με δύο τρίποντα πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες πίσω από την γραμμή του τρίποντου, οι μεν με τον Μπορούση και Λεκάκη και οι δε με τον Σακελλαρόπουλο, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείνει στο υψηλό σκορ του 25-24.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Athens Crips προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ξεδιπλώσουν την ποιότητα τους, όμως οι Reptors ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση μένοντας κοντά στο σκορ. Οι Athens Crips όμως βρήκαν λύσεις στην επίθεση, είχαν τον Μπουρούση σημείο αναφοράς στην επίθεση και έκλεισαν το πρώτη ημίχρονο στο +9(49-40).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ, οι Athens Crips έβρισκαν την λύση είτε με προσωπικές ενέργειες ειτε μέσα από ομαδική κυκλοφορία της μπάλας. Οι γηπεδούχοι στηριζόντουσαν πολύ στο βάθος του πάγκου τους, με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να βρει τους Crips να προηγούνται με 24 πόντους(77-53).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι άμυνες είχαν χαλαρώσει, οι γηπεδούχοι είχαν βάλει γερές βάσεις νίκης και ουσιαστικά το τελικό σκορ ήταν το ζητούμενο. Οι Athens Crips επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και πήραν μια άνετη-όπως εξελίχθηκε -νίκη με το 95-74 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης με 32 πόντους, 18 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Σακελλαρόπουλος με 27 πόντους και 7/9 τρίποντα.

Athens Crips(Παπαδόπουλος): Βλάχος 20, Γιγουρτάκης, Κυρανάκης 3, Λάντζας 8, Λεκάκης 8, Μαρκαντώνης, Μπουρούσης 32, Παπαδόπουλος 6, Σμυρλής 18.

Reptors(Παπαγεωργίου): Αρμενιάκος 10, Κάππος, Καραμάνος 6, Νιαρχάκος 2, Παπαγεωργίου 4, Πατσουράκης 7, Σακελλαρόπουλος 27, Σακκάς 18.

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό.