28/01/2024
Spacers - - - - - 44 -
Hoston Celtics - - - - - 54 -

Αντιστάθηκαν στην πίεση οι Hoston Celtics!

Ο Αλέξανδρος Στεργιόπουλος, όντας ο βασικός χειριστής των Spacers, συνάντησε πολύ καλή άμυνα πάνω στην μπάλα (και συνεπώς και σε αυτόν), κατά κόρον από τους αντίπαλους περιφερειακούς, οι οποίοι αποτέλεσαν βασικό λόγο για τους μόλις 2 πόντους που πέτυχαν στην πρώτη περίοδο οι αντίπαλοί τους, κερδίζοντας παράλληλα πολλές επιθέσεις, μη καταφέρνωντας όμως να τις μετατρέψουν σε πολλούς πόντους, καθώς το σκορ της πρώτης περιόδου έληξε στο 2 - 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ζυγαριά των Spacers βάρυνε, αφού γέμισαν τις νοητές τσάντες τους με momentum και το σκορ με (καθόλου νοητούς) πόντους, αντλώντας ενέργεια από την άμυνα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. Χαρακτηριστική φάση της εικόνας που επικρατούσε στο κλειστό της Sonik Arena αυτή που διαμόρφωσε το 14 - 17, με τελικό αποδέκτη τον Ντινόσι, ο οποίος έγινε ο τελικός αποδέκτης ενός από τους αιφνιδιασμούς των Spacers, μετατρέποντας μακρινή πάσα του Στεργιόπουλου σε ασίστ. 3:25 πριν την λήξη του δεκαλέπτου το σκορ βρέθηκε στο 16 - 17  και οι Celtics έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. έχαναν την μπάλα και φαίνονταν να βασίζονται στον Καρκαλέτση για σχεδόν όλες τις δουλείες επιθετικά. Μετά το 16 - 17, οι Celtics "έτρεξαν" ένα σερί 0-8, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ του πρώτου μέρους στο 16 - 25, επιστρέφοντας στα πράγματα που λειτούργησαν για αυτούς στο 1ο δεκάλεπτο.

Η σχεδόν απόλυτη αστοχία απο την γραμμή των 6.75 που διακατείχε και τις δύο ομάδες καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού, φάνηκε να πλήγωσε περισσότερο τους Spacers, ούσα μία πιο guard - oriented ομάδα. 4:14 πριν το τέλος, χτυπώντας και πάλι στον αιφνιδιασμό οι Spacers, κατάφεραν να "τρέξουν" αυτοί ένα σερί 6 - 0, διαμορφώνοντας έτσι το 26 - 31. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Spacers εκτός από πολλά τρίποντα (1/24 και 2/26 αντίστοιχα) τα οποία θα μπορούσε να πει κανείς ότι αλληλοεξουδετερώθηκαν, έχασαν και πάρα πολλά φαινομενικά εύκολα δίποντα, τόσο jump shots όσο και layups. Το σκορ της 3ης περιόδου διαμορφώθηκε στο 29 - 41, με τον Καρκαλέτση να αναλαμβάνει χρέη και... playmaker μέσα στην ρακέτα και να τροφοδοτεί τους συμπαίκτες του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Οι δύο ομάδες ήταν φανερά κουρασμένες, είδαμε πολλές και γρήγορες πάσες και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Spacers κατάφεραν πάλι να βγάλουν κάποιους αιφνιδιασμούς μετά από άστοχα σουτ των αντιπάλων τους, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επιστροφή στο σκορ, κάτι που κυνήγησαν μέχρι τέλους.

Bettson Greece MVP "χρίστηκε" ο Βασίλης Γκουτζαμάνης, ο οποίος σε 33 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 11 πόντους, 17 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 4 ασίστ, 1 λάθος και 1 μπλοκ (24 EFF)

Hoston Celtics : Μπουμπόνας 4, Καρκαλέτσης 20, Γεωργίου 6, Τσινάρης 0, Βεργίδης 13,

Ο διακριθείς των Spacers ήταν ο Αλέξανδρος Στεργιόπουλος, ο οποίος σε 37 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος (14EFF)

Κωνσταντινίδης 0, Παπαγεωργίου 0, Τζίγκας 6, Αθανασιάδης 0, Καραμανίδης 4, Ντινόσι 13, Λαζαρίδης 2