20/10/2021
Bar Χελώνα - - - - - 47 -
Promitheas Oldschool - - - - - 69 -

Another W για τον Promithea Oldschool

Η BarΧελώνα αναμετρήθηκε με τον Promitheas Old School σε 1 ματς που εξελίχθηκε σε ένα πάρτι για τους δεύτερους. Μπορεί οι «χελώνες» να προσπάθησαν αλλά ο Προμηθέας στο συγκεκριμένο παιχνίδι έπαιξε απίστευτο μπάσκετ και καθάρισε το ματς στο 1ο δεκάλεπτο. Ο αγώνας έληξε 47-69 με τον Προμηθέα να παίρνει ακόμα μία νίκη στα πλαίσια του κυπέλλου!

Τα δόντια του έδειξε ο POS στο 1ο δεκάλεπτο. Με καταιγιστικό μπάσκετ, ο Προμηθέας έβαλε 28 πόντους και δέχθηκε μόλις 4. 9 πόντους είχε ο Κλαουδάτος και 8 με 2 τρίποντα ο Νταβλούρος. Από 1 καλάθι είχαν Καρέλας και Λυκούδης για την σαστισμένη Bar.

Τα πράγματα ηρέμησαν στην 2η περίοδο. 3 έκανε τα τρίποντα του ο Νταβλούρος και 3 πόντους είχε ο Λιόλιος. Από 4 πόντους έβαλαν Καρέλας και Αγγελόπουλος για τις «χελώνες» και το επιμέρους 8-11. 12-37 έγραφε το scoreboard στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Το τέμπο ανέβηκε πάλι στο 3ο δεκάλεπτο. Αυτή την φορά όμως η BarΧελώνα ήταν ανταγωνιστική και κοίταξε στα ίσια τον Προμηθέα. 5 πόντους έβαλε ο Σπανός ενώ το 1ο του τρίποντο έβαλε ο Λαμπρόπουλος. Τον χαβά του συνέχισε ο εκπληκτικός για ακόμη μία φορά Νταβλούρος που σταμάτησε στους 10 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. 13-20 ήταν το σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδο. Αυτό που κατάφερε η Bar, ήταν να μειώσει κατά 10 πόντους την τεράστια διαφορά. 3 καλάθια έβαλε ο Αγγελόπουλος ενώ 5 πόντους είχε ο τίμιος Σινογιώργος. 2 τρίποντα έβαλε ο Λαζανάς για τον Προμηθέα και το τελικό 47-69!

Mvp του αγώνα ήταν ο Αντρέας Νταβλούρος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 37:40 λεπτά αγώνα. Για τις «χελώνες» ξεχώρισε ο Γιώργος Καρέλας με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 25:40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 14/44 δίποντα (31,2%), 5/18 τρίποντα (30,6%), 4/9 βολές (44,4%), 34 ριμπάουντ (7-27), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 19/37  δίποντα (51,3%), 8/26 τρίποντα (30,8%), 7/16 βολές (43,8%), 51 ριμπάουντ (12-39), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Λυκούδης 7, Λαμπρόπουλος 9, Παπαδόπουλος, Αγγελόπουλος 10, Σινογιώργος 2, Σπανός 8 (15 ριμπ), Σταθόπουλος 3, Καρέλας 8 (11 ριμπ).

Promitheas Old School(Λεονάδρος): Ταπεινός 10 (7 ριμπ), Λιόλιος 6 (12 ριμπ), Κλαουδάτος 12 (11 ριμπ), Λεονάρδος 2, Γκορτσίλας 8 (10 ριμπ), Νταβλούρος 23, Λαζανάς 8.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική μανία του Νταβλούρου!