Brooklyn Nerds 18 13 7 8 - 46 -
AlsoupoLions 20 12 15 15 - 62 -

Αντωνόπουλος και όλα καλά για τους Alsoupolions!

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψαν οι Alsoupolions αφού επικράτησαν των Brooklyn Nerds σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Αντωνόπουλο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-20. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά  έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Καραγιαννάκη, Φορτσάτο και Χωριανόπουλο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Αντωνόπουλος συνέχισε να τα... "κολλάει" από παντού σημειώνοντας και τους 12 πόντους της ομάδας του. Οι Nerds πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Κόσσυβα και σε συνδυασμό με τη σταθερά καλή απόδοση του Καραγιαννάκη, μείωσαν στον πόντο (31-32).

Καθαριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Βενιζέλος και Τσιφτσής πήραν την... σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Αντωνόπουλο και έδωσαν μια σημαντική διαφορά στην ομάδα τους (38-47). Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έχασαν την επαφή με το σκορ και είδαν το έργο τους να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο Αντωνόπουλος συνδέθηκε ξανά με το καλάθι και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδα του. Οι Nerds με εξαίρεση τον Φορτσάτο κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά στην τέταρτη περίοδο και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο τρομερός Αντωνόπουλος με 43 πόντους (8/12 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 6/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/52 δίποντα, 3/27 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/33 δίποντα, 10/41 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης, Καραγιαννάκης 11 (1), Καραδάκης, Κοντορουχάς, Κόσσυβας 11 (1), Λιατόπουλος, Πάτσιμας, Φορτσάτος 21, Χωριανόπουλος 3 (1)

Alsoupolions (Κατσαχνιάς): Αγαπητός 5 (1), Αντωνόπουλος 43 (7), Βενιζέλος 7 (2), Κατσαχνιάς, Κυριακόπουλος, Λαγοπουλος 1, Μαγκώνης, Μαρκέτος 2, Πάτας, Τσιφτσής 2, Φασιανός 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Αντωνόπουλου.