11/11/2019
Αλκοολικός Αστέρας 10 13 18 24 - 65 -
Kavlanta Hawks 13 6 16 26 - 61 -

Αντωνόπουλε εσύ σούπερ σταρ !

Για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development II League ο Αλκοολικός Αστέρας  υποδέχθηκε στο Seven Sports Club τους Kavlanta Hawks με τις ομάδες να ισοβαθμούν με μια νίκη και μια ήττα ως τώρα.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή εκκίνηση προηγούμενοι με 5-0 με σκοράρισμα του Αντωνόπουλου, ο Νάστος όμως ανταπέδωσε γρήγορα του τρίποντο του πρώτου και με επτά πόντους στο πρώτο αυτό διάστημα , μαζί με τον Παπαδημητρόπουλο που πέτυχε άλλους τρεις, κρατώντας παράλληλα το μηδέν στην άμυνα  για σχεδόν πέντε λεπτά πήραν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (10-13)

Ο ρυθμός ατόνησε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά σιγά σιγά ο Αστέρας ισορρόπησε με τους ψηλούς του, τον Μπαλάσκα και τον Πιτσιλλό, που πήρε μπρος και με εννέα πόντους με ένα επιμέρους 9-2 έφερε την ομάδα του στο +6 ενώ με καλάθι του Παπαδημητρόπουλου τα “Γεράκια” μείωσαν στο ημίχρονο (23-19).

Η παρέα του Σκλάβου μπήκε πιο συγκεντρωμένη στην επανάληψη και με τον Αντωνόπουλο να αναλαμβάνει τη μπαγκέτα(9π) και τον Λαουτατζή να ακολουθεί σε υψηλή ένταση (5π)πήγε γρήγορα στο +9(31-22) αλλά η Καβλάντα με το δίδυμο Τζώρτζη-Νάστου(6 & 5π αντίστοιχα) έμεινε κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο (41-35).

Η τελική ευθεία του αγώνα είχε δύο μέρη. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι με 8π του Αντωνόπουλου και με επιμέρους 13-4 έφτασαν στο +14(54-39) έχοντας παράσταση νίκης, αλλά η παράσταση δεν τελειώνει “αν δεν τραγουδήσει η εύσωμη κυρία” ! Οι φιλοξενούμενοι μην έχοντας να χάσουν το παραμικρό πίεσαν σε όλο το γήπεδο και με τον Ντέμο να βγάζει ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση μαζί με τον Τζώρτζη έφτιαξαν τη δική τους αντεπίθεση μειώνοντας σταθερά ως το -2 (63-61), σταματώντας το χρόνο με φάουλ στο τέλος, αλλά η παροιμιώδης ψυχραιμία του Αντωνόπουλου από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (8/8 βολές στο τέλος) έδωσε τη νίκη στους Αλκοολικούς με 65-61 !

Τα ομαδικά στατιστικά καθρεπτίζουν την εικόνα ενός ντέρμπι. Οι νικητές σούταραν ελαφρώς χειρότερα (33-34% εντός πεδιάς, 17-27% τρίποντα,57-55% βολές), υστέρησαν λίγο σε ριμπάουντ (47-52) και μπλοκ (1-2) , υπερείχαν όμως σε κλεψίματα (11-9) διαπράττοντας και λιγότερα σφάλματα (10-14) με τις ομάδες να μοιράζονται τον ίδιο αριθμό ασίστ (17).

Mvp τους ο ασυναγώνιστος Άκης Αντωνόπουλος με double double (32π,11ρ,5ασ,4κλ,1κοψ, 3 λάθη & 37 eff !), ενώ πολυτιμότερος για τους αντιπάλους τους ο εξίσου “διπλός” πολυσύνθετος Τάσος Τζώρτζης(22π,17ρ,1ασ,4κλ,3λ) ενώ ξεχώρισε επίσης με double figures ο σέντερ Χρήστος Ντέμος (12π,12ρ,1ασ,3λ)

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Σουρρής 2, Αντωνόπουλος 32(3), Λαουτατζής 10(1τρ,4ασ,3κλ),  Αργύρης, Παυλάκης 7(9ρ), Πιτσιλλός 12(2τρ,7ρ,2κλ), Μπαλάσκας 2(6ρ)

Kavlanta Hawks (Νάστος Β.): Ντέμος 9(1τρ, 3ασ), Ιωαννίδης 2(6 ρ.), Αναστάσιου 2 (8ρ.), Παπαδημητρόπουλος 10(7ρ,5ασ), Τζούρος, Τζώρτζης 22 , Παναγιώτου 4. Νάστος Χ. 12(1)

Τι μας άρεσε :  Η καλή ατμόσφαιρα και των δύο ομάδων , το ντέρμπι που κράτησε ως την τελευταία σχεδόν φάση και η μοναδική παράσταση του Άκη Αντωνόπουλου!