12/03/2023
Τεμπελχανάδες 11 14 11 14 - 50 -
Chicago Hulks 21 16 5 27 - 69 -

Ανώτεροι και νικητές οι Chicago Hulks!

Με τη χαρά της νίκης έφυγαν από το κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Chicago Hulks το βράδυ της Κυριακής 12 Μαρτίου, αφού επικράτησαν σχετικά εύκολα 50-69 των Τεμπελχανάδων. Οι Hulks είχαν τον έλεγχο του παινχιδιού και δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση που να μην τους επιτρέψει να πάρουν το 6ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν (6-15) κόντρα στους Τεμπελχανάδες οι οποίοι επίσης παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης με ρεκόρ 6-15.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε τον Σιαχάμη να «μεταμορφώνεται» σε… Στεφ Κάρι και να μην χάνει τρίποντο. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν αλάνθαστος πίσω από τα 6,75 έχοντας 4/4 τρίποντα και αυτό φυσικά βοήθησε τους Hulks να αποκτήσουν ένα καλό προβάδισμα. Ο Δημήτρης Μπαντουβάκης έφερε την ομάδα του στο +10 για το 11-21, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σιαχάμης ξεκίνησε με ακόμα ένα τρίποντο το δεύτερο δεκάλεπτο (11-24), φτάνοντας πλέον τα 5/5. Η διαφορά παρέμενε σταθερά σε διψήφιο, ενώ Δημήτρης Μπαντουβάκης και Σιαχάμης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 17-32. Ο Σαμωνάς ήταν εκείνος που προσπαθούσε από την πλευρά των Τεμπελχανάδων, όμως οι Chicago Hulks κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα των Chicago Hulks δεν ήταν καλή και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία τους να πλησιάσουν. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο -4 (36-40), έπειτα από το καλάθι του Δημαρά, με τον Νίκο Τιγγινάγκα να «ξυπνάει» την επίθεση των Hulks για το 36-42 που έμεινε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συνέρχονται στο τέταρτο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε ξανά σε υψηλά επίπεδα, με τον Νίκο Τιγγινάγκα να γράφει το 41-56. Ο Σιαχάμης ήταν και πάλι «καυτός» πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Παρσόπουλο έφτασαν το σκορ στο 48-64, λίγο πριν το φινάλε. Έτσι τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους για τους Chicago Hulks οι οποίοι έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 50-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σιαχάμης με 31 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ. Από τους Τεμπελχανάδες αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Θωμάς Σαμωνάς με συνολικά 21 πόντους, 1 ασίστ και 10 ριμπάουντ στο ματς.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 17/47 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 7/13 βολές, 48 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Chicago Hulks από την μεριά τους μέτρησαν 15/42 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 33 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα είχαν 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 3(4ρ.), Γκοντούρας 6(17ρ.), Δημαράς 12(2ρ.), Κατερινάκης 5(10ρ.), Σαμωνάς 21(10ρ.), Χατζηκωνσταντίνου 3(5ρ.)

Chicago Hulks (Σιαχάμης): Γ. Μπαντουβάκης 3(4ρ.), Δ. Μπαντουβάκης 17(7ρ.), Παρσόπουλος 2(3ρ.), Σιαχάμης 31(10ρ.), Α. Τιγγινάγκας 4(6ρ.), Ν. Τιγγινάγκας 12(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Chicago Hulks στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς.