20/09/2024
Ραμολιμέντα 10 13 19 16 - 58 -
Κλειώ 11 17 8 8 - 44 -

Επικράτησαν στην απαιτητική πρεμιέρα τα Ραμολιμέντα!

Με νίκη ξεκίνησε η νέα σεζόν για τα Ραμολιμέντα καθώς κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στη δύσκολη αποστολή της πρεμιέρας κόντρα στη Κλειώ και να επικρατήσουν με 58-44. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και το ξεπέταγμα που έκαναν στη τρίτη περίοδο τους βοήθησε ώστε να είναι εκείνοι που έφυγαν χαρούμενοι από τη Ζωφριά. Από την πλευρά της η Κλειώ όσο ανταγωνιστική ήταν στα πρώτα 20 λεπτά, άλλο τόσο άνευρη και άστοχη ήταν στα υπόλοιπα και κάπως έτσι μπήκε στη νέα Development 2 League με ήττα.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο ξεκίνημα. Ο Τσιώλος με τη βοήθεια του Καστανιώτη έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν στο 7-10. Ο Νάκος, όμως, βρήκε το τρόπο να αντιδράσει και με δικές του εύστοχες προσπάθειες έφερε το σκορ στο 10-11 και με αυτό έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό στις αρχές της δεύτερης περιόδου ήταν «μία σου και μία μου». Ο Τσιώλος έδωσε ένα «μαξιλαράκι ασφαλείας» στη Κλειώ (15-19), αλλά και πάλι τα Ραμολιμέντα έφτασαν στο πόντο (20-21). Οι φιλοξενούμενοι πήραν απόσταση ξανά για το 21-28, λίγο πριν ο Εμμανουηλίδης κάνει το 23-28 με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες.

Μετά τη διακοπή οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν… αγριεμένοι, σε αντίθεση με τους παίκτες της Κλειώ οι οποίοι τα… έσπασαν. Νάκος, Αλεξίου και Παρλαβάντζας έφτιαξαν ένα σερί 13-0 και τα Ραμολιμέντα όχι απλά προσπέρασαν, αλλά ξέφυγαν στο +8(36-28)! Ο Γρομιτσάρης έβαλε τέλος στην «αφλογιστία» των φιλοξενούμενων, ενώ ο Αμπατζής ανέλαβε δράση για να βελτιώσει κάπως τη κατάσταση (36-33). Τα Ραμολιμέντα κράτησαν το προβάδισμά τους μετά το πέρας της τρίτης περιόδου, με τον Δανίλη να διαμορφώνει το 42-36.

Στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι κύλησε με παρόμοιο τρόπο όπως στη τρίτη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν μακρινά σουτ με Ποσταλή και Τσαφαντάκη, κρατώντας έτσι θέση οδηγού, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν. Η διαφορά στα τελευταία λεπτά ανέβηκε στο +15(56-41), με τα Ραμολιμέντα πλέον να έχουν κλειδώσει τη νίκη. Το τελικό σκορ έγραψε 58-44 και με αυτό το τρόπο τα Ραμολιμέντα έκαναν ένα καλό ξεκίνημα στη νέα σεζόν.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμιος Αλεξίου με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τη Κλειώ ξεχώρισε ο Δημήτρης Αμπατζής με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 11(11ρ.), Δανίλης 6, Εμμανουηλίδης 5(3ρ.), Μαρούλης, Μαυρόπουλος, Μπονώρης, Νάκος 14(4ρ.), Παρλαβάντζας 15(5ρ.), Ποσταλής, Σκυριανός, Τζιώκας 1, Τσαφαντάκης 6(4ρ.)

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 10(4ρ.), Γρομιτσάρης 5(5ρ.), Δημάκης, Καραμπέτσας 3(1ρ.), Καστανιώτης 3(4ρ.), Λυμπερόπουλος 4(8ρ.), Πασσάς 1(4ρ.), Τριανταφύλλου 5, Τσιώλος 13(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η όρεξη με την οποία παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο ματς!