26/10/2019
The Jokers 15 12 15 15 - 57 -
Flood BC 21 10 10 22 - 63 -

Απέδρασαν από τον Κολωνό οι Flood!

Το τελευταίο εισιτήριο για τους 32 του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ οι Flood, καθώς έκαναν την έκπληξη κερδίζοντας τους Jokers με 57-63 και στην επόμενη φάση θα παίξουν με την Thunder!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Flood έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 15-21, χάρη σε δύο τρίποντα του Αλικανιώτη, 5 πόντους του Ασπιώτη και 4 του Παπαϊωάννου. Ο Gaafar ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Με νέο τριποντάκι του Αλικανιώτη στο ξεκίνημα της δεύτερης περίοδο οι μπλε ξέφυγαν στους 9, 15-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 27-31, με τους Ζαφειρόπουλο (3π), Βλάχο και Γρηγορακάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Τους Jokers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι τρίποντες βόμβες των Φιλιππάκου και Πανόπουλου.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Τριανταφύλλη επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με δράστες τους Κωστελέτο (5π), Πανόπουλο (3π) και Κηρύκο (3π), πήρε κεφάλι στο σκορ με 42-41. Ο Αλικανιώτης συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 4 πόντους για τους μπλε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Βλάχος, Ασπιώτης και Ζαφειρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 42-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flood έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Γρηγορακάκη (9π), Ασπιώτη (4π) και Παπαϊωάννου (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 57-63. Το δίδυμο Gaafar – Κωστελέτου πάλεψε για τους Jokers στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 10 πόντοι που πέτυχαν δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/19 βολές, 14/31 δίποντα και 5/37 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/24 βολές, 16/35 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Gaafar με 18 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Mvp των Flood ο Αλικανιώτης με 16 πόντους, έχοντας 4/6 βολές), 0/1 δίποντο και 4/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Jokers (Τριανταφύλλης): Κηρύκος 7 (1), Φιλιππάκος 9 (1), Πανόπουλος 9 (2), Κάτσανος 3, Κανελλάκης, Γουναρόπουλος, Κοντοές 1, Gaafar 18 (1), Κωστελέτος 10

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 6, Γρηγορακάκης 13, Ζαφειρόπουλος 8, Δεδούσης 2, Παπαϊωάννου 7 (1), Ασπιώτης 11, Αλικανιώτης 16 (4)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Flood παρά τις αρκετές απουσίες τους πήραν την τεράστια νίκη – πρόκριση!