15/10/2022
Το Τρίτο Φύλο 14 10 15 8 - 47 -
Escapers 11 13 9 16 - 51 -

Απέδρασαν με Τσιγκλίτση, οι Escapers

Το βράδυ του Σαββάτου, 15 Οκτωβρίου, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα τρομερό παιχνίδι που το Τρίτο Φύλο είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα τρία λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού,ο μπόμπερ Τσιγκλίτσης με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στους Escapers μία απίθανη νίκη με 47-51.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η πρώτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και το Τρίτο Φύλο να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 14 – 11. Ο Πανάγος ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 5 πόντους, με τον Γκάτζια να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ για τους Escapers ξεχώρισαν Γάτος και Σταματόπουλος με σουτ από τα 6.75.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εστιάζουν στην άμυνα και το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 24 – 24. Το Τρίτο Φύλο είχε την πρωτοπορία στην μεγαλύτερη διάρκεια και ήταν στην ευχάριστη θέση να έχει πέντε διαφορετικούς παίκτες που βρήκαν τον στόχο, ενώ για την ομάδα της Κεφαλά, ο Γάτος με 6 πόντους ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών, με τον Μανούρη να τον ακολουθεί από κοντά με 4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το βουνό, Γιάννης Καρυτιανός, κουβάλησε στις πλάτες του το Τρίτο Φύλο με αλλεπάλληλα ριμπάουντ και 6 πόντους και με τον Πανάγο να βάζει 4 πολύτιμους και βοήθειες από Καστρίνιο -Μήτσιου, είχαν την ομάδα τους μπροστά με 39 – 35. Οι Escapers που είχαν μπλοκάρει επιθετικά, βρήκαν τις λύσεις μέσα από τα πρόσωπα τον Γάτου και Τσιγκλίτση, με 5 πόντους έκαστος, μένοντας στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Φράγκο να βάζει 5 συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με τρίποντο του Γκάτζια και καλάθι του Μήτσιου για το 45 – 40. Το τελευταίο τρίλεπτο είχε φαρδιά πλατιά γραμμένο το ονοματεπώνυμο του Θεόδωρου Τσιγκλίτση,που βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι με τρεις τρίποντες βόμβες, έδωσε τεράστια νίκη στους Escapers με 47 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νικόλαος Γάτος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καρυτιανός με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το Τρίτο Φύλο είχε 15/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/11 βολες, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Οι Escapers είχαν 9/33 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης, Γκάτζιας 9, Καρυτιανός 12(12ρ.), Καστρίνιος 6, Μήτσιου 7(8ρ.), Πανάγος 11, Τσανικίδης , Χαϊδεμένος 2.

Escapers(Κεφαλά): Τάγκας 7, Ανατολίτης 2, Γάτος 13, Φράγκος 5, Μανούρης 5, Δεπάστας, Τσιγκλίτσης 14, Μπομπότης, Σταματόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της αναμέτρησης.!