23/11/2023
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 10 21 6 14 - 51 -
KLAFTA LABORAL BC 11 17 15 13 - 56 -

"Απέδρασε" με τη νίκη η Klafta, πάρα την προσπάθεια των Μαέστρων

Μαέστροι και Klafta αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο περιμέναμε με αρκετή ανυπομονησία και το βέβαιο είναι ότι δεν μας απογοήτευσε. Στο τέλος, η Klafta Laboral έφυγε με το ροζ φύλλο επικρατώντας με 51-56.

Από την πρώτη κιόλας στιγμή του αγώνα, οι δύο ομάδες έδειχναν "διψασμένες" για το θετικό αποτέλεσμα. Με τις σκληρές άμυνες να επικρατούν και τα καλάθια να έρχονται με δυσκολία, η Klafta θα πήγαινε στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενη με 1 πόντο (10-11). Το προβάδισμα τους θα κρατούσε και στη συνέχεια καθώς με γνώμονα την εξαιρετική αμυντική λειτουργία αλλά και τους Ζήση - Τριανταφύλλου να είναι σε εξαιρετικό βράδυ η διαφορά θα εκτοξευόταν σε διψήφια τιμή (16-26).

Ξεκινώντας το δεύτερο μέρος, οι Μαέστροι γνώριζαν πολύ καλά πως έπρεπε να αντιδράσουν σύντομα. Με μπροστάρη τον Κανούση, ο οποίος κέρδιζε τις περισσότερες μονομαχίες, θα έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά δεκάλεπτο (21-17) μειώνοντας στους 6 (37-43). Πλέον όλα ήταν ανοιχτά όσον αφορά το νικητή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη όμως η Klafta είχε συνεχώς απαντήσεις, χωρίς να δώσει το δικαίωμα στους αντιπάλους να ανατρέψουν τη διαφορά. Τελικό σκορ 51-56 μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με αρκετή αγωνία από τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο για να παρακολουθήσει.