18/06/2024
Airdomers 22 18 24 30 - 94 -
Themis BC 5 25 17 9 - 56 -

Απειλητική εμφάνιση των Airdomers!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από την πλευρά των Airdomers, οι οποίοι κατάφεραν να επιβληθούν με το εντυπωσιακό σκορ 22-5. Οι Σουκουλιάς και Αρσένης έδειξαν την αξία τους από τα πρώτα λεπτά, συνδυάζοντας εξαιρετική άμυνα με γρήγορες αντεπιθέσεις. Οι Themis, από την άλλη πλευρά, δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και να αντιμετωπίσουν την πίεση, σημειώνοντας μόλις 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε μια σχετική ανάκαμψη για τους Themis, που κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά στους 10 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 40-30. Οι Ανδρέου και Τικπασάνογλου έδειξαν τις ηγετικές τους ικανότητες, οδηγώντας την ομάδα τους με αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι Airdomers, παρά την αρχική τους κυριαρχία, χαλάρωσαν ελαφρώς την άμυνά τους, δίνοντας χώρο στους αντιπάλους να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε νέα αύξηση της διαφοράς υπέρ των Airdomers, με το σκορ να κλείνει στο 64-47. Ο Χρυσοχού και ο Σουκουλιάς ξεχώρισαν, συνεχίζοντας την εξαιρετική τους απόδοση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Themis προσπάθησαν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί, αλλά η πίεση από τους αντιπάλους τους και τα διαδοχικά λάθη τους κόστισαν ακριβά. Παρά τις προσπάθειες των Ανδρέου και Τικπασάνογλου, οι Themis δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τον ρυθμό του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Airdomers επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους με το τελικό σκορ να φτάνει στο 94-56. Οι Αρσένης και Χρυσοχού συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους, εντυπωσιάζοντας με την σταθερότητα και την αποτελεσματικότητά τους. Η άμυνα των Airdomers παρέμεινε ανυπέρβλητη, ενώ οι Themis δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στις επιθετικές τους προσπάθειες. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια επιβλητική νίκη για τους Airdomers.

MVP του αγώνα είναι ο Άγγελος Κυρίμης ο οποίος πέτυχε 12 πόντους , μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Άξιος αναφοράς για τους Themis είναι ο Βασίλης Ανδρέου ο οποίος έκανε ένα φοβερό Double Double με 26 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Airdomers: Μαυρίδης 9 (1) , Κυρίμης 12 , Μπάτας 2 , Χρυσοχού 21 (2) , Ναχμιάς 6 , Αρσένης 19 (3) , Μουστάκης 6 , Σουκουλιάς 19

Themis BC: Τικπασάνογλου 13 (2) , Ανδρέου 26 (5) , Νικολούσης 3 (1) , Χαβαλές 8 , Σιαπερας 6