28/01/2023
Kamptzida lizards 10 16 14 22 - 62 -
Hellas Paper Bears 19 22 17 25 - 83 -

Απειλούν την κορυφή οι Hellas Paper Bears!

Η κυριαρχία των Hellas Paper Bears ξεκίνησε από το πρώτο κιόλας λεπτό καθώς τα αρκετά εύστοχα καλάθια μετά από την γρήγορη κυκλοφορία ήταν αυτά τα οποία έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι Lizards είναι να πετύχουν μόλις 10 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο μένοντας αρκετά πίσω.

Το καλό σερί των Bears θα συνεχίσει και στην δεύτερη περίοδο στην οποία ο Μπέλλης θα δώσει συνέχεια στις γρήγορες επιθέσεις και θα ανεβάσει την διαφορά ακόμα περισσότερο για την ομάδα του. Οι Lizards προσπάθησαν να ξεκολλήσουν επιθετικά κάτι που κατάφεραν καθώς ο Λίγκος έδωσε αρκετές λύσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό το οποίο έδωσε ουσιαστικά την νίκη στους Bears καθώς ο Θεόδωρος Πολυχρονιάδης έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο βάζοντας πλέον τους Lizards σε μια πάρα πολύ δύσκολη θέση από την οποία για να βγουν θα χρειαζόταν μονάχα ένα θαύμα.

Με τις άμυνες πλέον ανοιχτές και για τις δύο ομάδες το σκορ έφτασε σ αρκετά υψηλά επίπεδα με τους Bears να μην σταματάνε και να θέλουν να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά που μπορούν. Έτσι νικητές από αυτή την αναμέτρηση βγήκαν οι Hellas Paper Bears με τελικό σκορ 62-83.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Θεόδωρου Πολυχρονιάδη ο οποίος πέτυχε 22 πόντους , πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρεσε 7 ασίστς.

Για τους Lizards αυτός που συνέβαλλε τα μέγιστα είναι ο Σταμάτης Μουρατίδης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης 7 (1) , Ζαγαρτζιλής 5 (1) , Μπαλέκας 2 , Λίγκος 13 (1) , Πεφτιτσέλης Α. 9 (2) , Αποστόλου , Τσερέλης 6 , Γεράκης 9 (1) , Πεφτιτσέλης Ι. 7 (2) , Αρβανιτίδης 4

Hellas Paper Bears: Πολυχρονιάδης Χ. 12 , Πολυχρονιάδης Ι. , Πολυχρονιάδης Θ. 22 (3) , Γκαγκασούλης 4 , Παλιογιαννης 7 , Νικηφόρος 9 (2) , Μπέλλης 29 (2)

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό παιχνίδι των Hellas Paper Bears.