23/11/2019
Bobeeres 12 13 14 16 - 55 -
San Antonio Smurfs 21 20 9 13 - 63 -

Άπιαστα τα Στρουμφάκια!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και με άψογη διαχείριση στην επανάληψη, οι San Antonio Smurfs κέρδισαν δίκαια τους Bobeeres με 55-62 στο κλειστό των Αγίων Ανάργυρων για την τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League και έτσι αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν πλέον 2-2 ρεκόρ!

Με τους Γκουρογιάννη (8π), Μανδρώνη (6π) και Νίκα (5π) να ξεκινούν ορεξάτοι το παιχνίδι, οι San Antonio Smurfs πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, 12-21. Πολυφωνία είχαν στην επίθεση οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά, με τον Σακελλαράκη να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Τζώρτζη, Αγάθο, Λογοθέτη και Ζουλό να προσθέτουν από 2 ο καθένας.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με τους μπλε να φτάνουν μέχρι και στο +18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 25-41, χάρη σε 6 πόντους του Γκουρογιάννη, δύο τρίποντα του Καλαϊτζόγλου και 5 νέους πόντους του Μανδρώνη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Bobeeres, παρά τους 6 πόντους του Αγάθου και το τριποντάκι του Ζουλού.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους οι Bobeeres προσπάθησαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο, με τους Αγάθο, Γκιντίνο και Τζώρτζη να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας, ωστόσο τα «Στρουμφάκια» βρήκαν απαντήσεις από τους Μανδρώνη (4π) και Παπαζώη (3π), διατηρώντας έτσι την διψήφια διαφορά που έχτισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, 39-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι San Antonio Smurfs έπαιξαν έξυπνα με τον χρόνο και με τους Γκουρογιάννη (5π), Καλαϊτζόγλου (4π) και Μανδρώνη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 55-63. Πάλεψαν οι Αγάθος και Τζώρτζης για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά, ωστόσο τόσο οι 10 πόντοι του Ανδρέα, όσο και οι 4 του Τάσου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 18/48 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 17/38 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Bobeeres ο Αγάθος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 7/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη. Mvp για τους Smurfs ο Γκουρογιάννης με 21 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Bobeeres (Καββαδίας): Ξουράφης, Ζουλός 8 (1), Καββαδίας, Τζώρτζης 9, Λογοθέτης 4, Αντωνόπουλος 2, Αρβανιτέλλης, Γκιντίνος 6 (1), Σακελλαράκης 5, Αγάθος 21, Αγγελακόπουλος

San Antonio Smurfs (Αλέξης): Νίκας 6, Καλαϊτζόγλου 10 (2), Αλέξης 4, Γκουρογιάννης 21, Παπαζώης 4 (1), Μανδρώνης 18 (3), Σταύρου

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Smurfs, όπου ουσιαστικά τους έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη!