17/11/2022
Patras LakiStars 7 17 9 15 - 48 -
Ξ@δερforce 7 12 18 12 - 49 -

Απίστευτη νίκη στο φινάλε για τους X@derforce

Με ένα απίστευτο τρίποντο του Παναγιώτη Μαρκόπουλου, 6 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, οι X@derforce πήραν μια τεράστια νίκη επί των Lakistars (48-49) και έκαναν το 2x2 στο Basketaki Patras Cup. σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο από πλευράς ποιότητας, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας και το σκορ να μένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (7-7), χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να ξεχωρίσει.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Lakistars ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, με «μαέστρο» τον Καργιώτη δημιουργικά και εκτελεστικά και κατάφεραν να πετύχουν υπερδιπλάσιους πόντους σε σχέση με το προηγούμενο δεκάλεπτο και να κλείσουν το Α' Ημίχρονο στο +5 (24-19).

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξε άρδην. Με πρωταγωνιστή τον Φάλαρη, τα «ξαδερφάκια» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-18 στην Γ' περίοδο και ανέτρεψαν το παιχνίδι, μπαίνοντας από θέση ισχύος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα (33-37).

Στην τελευταία περίοδο, έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους δύο μονομάχους να μάχονται μέχρι τελικής πτώσης για το ροζ φύλλο. Με ηγέτη τον Καργιώτη, οι Lakistars προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και δικό του τρίποντο πέρασαν μπροστά στο σκορ (48-46, στο 38'). Ακολούθησαν αλλεπάλληλα άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές, όμως ένα τρίποντο του Μαρκόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα, ήταν αυτό που λύτρωσε τους X@derforce και έριξε στο καναβάτσο τους Lakistars.

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Ραφαήλ Σιδέρης με 6 πόντους και 17 ριμπάουντ. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Μητρόπουλος με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Lakistars ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 8/30 δίποντα, 10/39 τρίποντα και 2/8 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 52 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ. Οι X@derforce είχαν 11/49 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 6/11 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 51 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 5 λάθη.

Lakistars: Αγγελόπουλος 0, Αξιώτης 9, Κάτσενος 1, Καργιώτης 15, Κόκκινος 8, Μητρόπουλος 7, Σιδηρόπουλος 6, Φιλιππόπουλος 0, Φουντόπουλος 0, Χρονόπουλος 2

X@derforce: Δρούγας 9, Μαρκόπουλος Λ. 5, Μαρκόπουλος Π. 8, Σιδέρης Μ. 2, Σιδέρης Ρ. 6, Φάλαρης 19

Τι μας άρεσε: Το ανατρεπτικό, γεμάτο σασπένς, φινάλε του αγώνα