12/04/2024
Τα Βουνά 21 11 20 15 - 67 -
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 11 13 16 12 - 52 -

Απίστευτη εμφάνιση και νίκη με μόλις πέντε παίκτες για τα Βουνά

Μπορεί τα Βουνά να παρατάχθηκαν με μόλις 5 παίκτες απέναντι στους Ντάρι Ντάρι, οι οποίοι βρίσκονταν με την ψυχολογία στα ύψη, μετά την τεράστια νίκη επί των Eagles, όμως αυτό δεν πτόησε τους ''κοκκινόμαυρους'', οι οποίοι πέτυχαν μια μεγάλη νίκη (67-52) απέναντι στους ''Αετούς'', δείχνοντας πως κανένας δεν πρέπει να τους υποτιμάει, ακόμα και όταν αγωνίζονται λειψοί.

Τα Βουνά ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και από την Α' περίοδο με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, κατόρθωσαν να προηγηθούν με 21-11, δείχνοντας τα δόντια τους στους Ντάρι Ντάρι. Η διαφορά αυτή αποτέλεσε την βάση για τους ''ροσονέρι'', που όσο περνούσε η ώρα βελτίωναν κι άλλο την εικόνα τους και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (41-27).

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε, αφού παρά την προσπάθεια των ''γλάρων'' να αλλάξουν τα κακώς κείμενα, με ηγέτη τον Βαφειάδη, τα Βουνά κράτησαν την υπέρ τους διαφορά, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση (67-52), νικώντας την κόπωση.