23/11/2021
Deflections 23 17 11 24 - 75 -
Aladalon 19 18 24 17 - 78 -

Απίστευτο ντέρμπι και απίστευτη νίκη στο τέλος οι Aladalon!

Μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Περιστερίου ανάμεσα σε Deflections και Aladalon, με τους δεύτερους να πετυχαίνουν τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να παίρνουν την νίκη με 75-78. Οι Deflections βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 13 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ισορρόπησαν και ισοφάρισαν με 2,8″ για την λήξη αλλά με τρίποντη βόμβα του Μιχαηλίδη πήραν την μεγάλη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς.

Καλύτερα φάνηκαν να πατάνε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Aladalon και προηγήθηκαν των Deflections με 6-12 (4′). Όμως στην συνέχεια οι Deflections βρήκαν λύσεις στην επίθεση τους και αφού προσπέρασαν, 17-14 (7′), έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για το 23-19. Ο Παπακωνσταντίνου πρώτος σκόρερ με έξι πόντους για τους Deflections, ο Σουβλέρης είχε εφτά για τους Aladalon.

Οι Aladalon μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και στο πρώτο μισό έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-14 για να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 27-33 (15′). Οι Deflections όμως και πάλι αντέδρασαν και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν αυτοί σερί 13-4 και πήραν και πάλι προβάδισμα στην λήξη με 40-37. Ο Κατσαρός καλύτερος των γηπεδούχων με έξι πόντους, ο Χαντζής ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενο