01/10/2019
Γκουρούδες 21 16 16 9 - 62 -
Sacatemento Kings 23 18 17 24 - 82 -

Απίθανη «εικοσάρα» για τους Sacatemento!

Οι Sacatemento Kings συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις, έβαλαν τα τρίποντα που έχασαν οι Γκουρούδες, ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια και πήραν με… εμφατική διαφορά τη δεύτερη νίκη τους στην Elite, απέναντι στους «Γκουρού» που δεν είχαν τα καλά ποσοστά που συνηθίζουν, δεν έπαιξαν την άμυνα που έπρεπε, εκνευρίστηκαν και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Ίσως οι Γκουρούδες υποτίμησαν τους αντιπάλους τους, αλλά τα «μηνύματα» τα πήραν από νωρίς, για το τι θα αντιμετωπίσουν, αφού οι Σιρόγλου, Τσιρίδης έτρεχαν ασταμάτητα και οι Μαράντος, Καραγιαννάκης έδωσαν τις απαραίτητες βοήθειες για να γυρίσει το σκορ για τους Kings στην πρώτη περίοδο (21-23), αφού είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι με τα αδέρφια Αχή και τον Καλφόπουλο (17-11 στο 6’).

Η είσοδος του Αγγελόπουλου και η συνεργασία του με τους Σιρόγλου, Μαράντο έκανε ακόμα πιο αποτελεσματικούς τους «μωβ», με τους Καραγιαννάκη, Τσιρίδη, Κουλούρη να πιέζουν πολύ και στην άμυνα, κάτι που τους κράτησε μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (37-41), έχοντας από πλευράς «μπλε» τους Αχήδες να παλεύουν σχεδόν μόνοι τους για να αλλάξουν την κατάσταση (ο Μελάγιες είχε 0/6 τρίποντα, ενώ έβαλε ένα ο «Βίλλυ» στα 8’ που έπαιξε).

Παύλος και Ντίνος Αχής βρήκαν περισσότερους χώρους για τους γηπεδούχους και αξιοποίησαν τις πάσες του Λιμνιάτη στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ οι Καλφόπουλος, Λουγιάκης κέρδισαν μάχες κάτω από το καλάθι για να μείνει το σκορ κοντά μέχρι το 27’ (52-53), ωστόσο το 30ο λεπτό βρήκε ξανά τους Sacatemento στη θέση οδηγού, αφού οι Σιρόγλου, Μαράντος έκαναν το 53-58.

Οι κουβέντες στον πάγκο των «Γκουρού» μας έκαναν να πιστέψουμε ότι θα μπουν πιο αποφασισμένοι για ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ό,τι σύστημα έβγαλαν δεν έβρισκε τον στόχο (σπάνια έχουν 17% από την περιφέρεια) και αυτό έφερε εκνευρισμό, με τους Κινγκς να το εκμεταλλεύονται και να συνεχίζουν τις εξαιρετικές επιθέσεις τους, φτάνοντας σταδιακά στο… πολύ 62-82, με τους Σιρόγλου, Αγγελόπουλο, Μαράντο να είναι «άπιαστοι»!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Σιρόγλου με 27 πόντους (5/11 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Γκουρούδες ξεχώρισε ο Παύλος Αχής με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 17/24 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 10/20 βολές, 30 ριμπάουντ (6-24), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 9 λάθη, με τους «μωβ» να τελειώνουν το ματς με 18/37 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 4/6 βολές, 41 ριμπάουντ (9-32), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Παύλος Αχής 19 (1), Ντίνος Αχής 17 (3), Λουγιάκης 11, Καλφόπουλος 10 (1), «Βίλλυ» 3, Μελάγιες 2, Λιμνιάτης, Οικονόμου, Σουρλάγκας

Sacatemento Kings (Γ+Ν Σιάννας): Σιρόγλου 27 (5), Μαράντος 15 (3), Αγγελόπουλος 15 (3), Τσιρίδης 10 (2), Κουλούρης 8, Καραγιαννάκης 5 (1), Χριστόπουλος 2, Νικολόπουλος, Θεοδωρακίδης (αποχώρησε τραυματίας)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η απόλυτη συγκέντρωση των Sacatemento και το «διάβασμα» του ματς από τους coach, που βρήκαν λύση σε κάθε σημείο του ματς που πήγαιναν οι Γκουρούδες να το γυρίσουν στη δική τους πλευρά.