19/10/2021
Paliagoura 6 13 4 24 - 47 -
Reload 26 12 17 17 - 72 -

Απλά και ωραία οι Reload!

Επιστροφή στις νίκες για τους Reload στην Elite League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στα Paliagoura, τα οποία και κέρδισαν με 47-72 στο κλειστό του Κολωνού!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, αφού με 10 πόντους του Ορέστη, 7 του Βεργόγιαννη, 4 του Πανταζή και τρίποντο του Λιλή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 6-26. Ο Κασκάνης με 4 πόντους και ο Σταφυλάς με ένα δίποντο βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +24, 6-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων, 19-38, με τον Τριχιά να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Δεν μπόρεσαν τα Paliagoura να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 8 πόντους που πέτυχε ο Κασκάνης και τους 3 που πρόσθεσε ο Σταφυλάς.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες, καθώς με ακόμη 7 πόντους του Ορέστη, 4 του Πανταζή και 4 του Τριχιά, ξέφυγαν στους 32, 23-55! Τα καλάθια των πρασίνων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν ο Κωστάκης και Τομαράς. Σκορ τρίτης περιόδου 23-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Reload, αν και κατέβασαν ταχύτητα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-72, έπειτα από 7 πόντους του Λουφόπουλου και 6 του Τριχιά. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σταφυλάς (11π), Κασκάνης (7π) και Κωστάκης (6π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 14/38 δίποντα και 5/35 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/9 βολές, 30/54 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/12 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Reload ο Πανταζής με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/5 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας, Κασκάνης 21 (2), Σπύρου, Κοντορουχάς, Σουρλίγκας, Κωστάκης 5 (1), Τομαράς 5 (1), Σταφυλάς 16 (1)

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 19, Λουφόπουλος 15, Τριχιάς 12, Λιλής 3 (1), Περιβολάρης 2, Σούλτης 2, Πανταζής 10, Βεργόγιαννης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι Reload, βγάζοντας και δύο – τρεις φάσεις για highlights!