04/12/2022
Green Rose BC 10 12 2 2 - 26 -
Kasonic Beers 22 7 10 17 - 56 -

Απλά και ωραία οι Kasonic Beers!

Χωρίς να εντυπωσιάσουν με την εμφάνισή τους, οι Kasonic Beers ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Green Rose με 26-56 στο Athens Sports Hall και με το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, συνεχίζουν να βρίσκονται στην δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Development League, μετά την ολοκλήρωση της δέκατης αγωνιστικής!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Kasonic Beers, καθώς με 7 πόντους του Ασημακόπουλου, 5 του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Μιχάλη Ζυγούρη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων, 10-22. Το δίδυμο Λώλου - Κανίνια τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο το Green Rose έσφιξε την άμυνά του και με ηγέτη στην επίθεση τον Τριανταφυλλόπουλο με 7 πόντους, μείωσε από τους 13 στους 7, 22-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Παπαγιάννη και οι 3 του Κόκκαλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Ζυγούρης πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους και βοήθειες των Παπαγιάννη - Ασημακόπουλου, έδωσαν στην παρέα του Βαγγέλη Ζυγούρη αέρα 15 πόντων, 24-39. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κόσσυφας. Σκορ τρίτης περιόδου 24-39!

Με την διαφορά στους 15, 24-39, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Kasonic Beers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 26-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Προσηλιακού, Κόκκαλη, Μιχάλη Ζυγούρη και Παπαγιάννη. Για το Green Rose στα τελευταία λεπτά από μια βολή είχαν οι Τριανταφυλλόπουλος και Δημητρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 8/47 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/8 βολές, 16/43 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος του Green Rose ο Κόσσυφας με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Betsson mvp των Kasonic Beers ο Ασημακόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Green Rose (Ροζάκης): Κόσσυφας 6, Ροζάκης, Δημητρόπουλος 2, Κανίνιας 6, Λώλος 4, Τριανταφυλλόπουλος 8 (1)

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Ασημακόπουλος 9 (1), Γεωργακλής, Γκόνης, Ζυγούρης Γ. 8 (1), Ζυγούρης Μ. 6 (2), Καρακωνσταντής 2, Κόκκαλης 7, Παπαγιάννης 11, Παπαδόπουλος 5 (1), Προσηλιακός 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα  της συνάντησης!