26/09/2019
Tebelwolves 17 - 18 3 - 38 -
New York Pic-Knicks 15 15 21 26 - 77 -

Απλά υπέροχοι οι New York Pic-Knicks!

Παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα εκπληκτικό μπάσκετ, οι New York Pic-Knicks πήραν μια εύκολη νίκη με 77-38 κόντρα στους Tebelwolves και έκαναν το 2/2 στο Basketaki Cup.

Η πρώτη περίοδος, ήταν η μόνη που είδαμε ανταγωνιστικό παιχνίδι μιας και οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Οι Tebelwolves, «τιμώρησαν» τη ζώνη των αντιπάλων τους και με ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 (3 ο Χαρικιόπουλος, 2 ο Καρίνος), προηγήθηκαν με 17-15. Για τους Pic-Knicks, 9 πόντους σημείωσε ο Αντωνόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα από την Νέα Υόρκη, θωράκισε την άμυνα της και δεν δέχτηκε πόντο! Το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 15-ο και οι Pic-Knicks έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-17. Ο Αθανασίου σε αυτό το διάστημα σημείωσε 6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Tebelwolves προσπάθησαν να αντιδράσουν τρέχοντας ένα γρήγορο 6-0, μειώνοντας στους 7, 30-23. Ωστόσο, το τάιμ άουτ που κάλεσαν οι Pic-Knicks ήταν αρκετό για να επαναφέρει τα πράγματα στη θέση τους. Έτσι, η παρέα του Δημητρέλλου, με τρομερά ποσοστά έξω από τα 6,75 (5 τρίποντα, 2 ο Τσαγκάρης και από 1 οι Βασιλείου, Νάνος, Αθανασίου), επανέφεραν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να έχει κριθεί, οι Tebelwolves έδειχναν να παρατούν το ματς (σημείωσαν 3 πόντους) και έτσι ηττήθηκαν εύκολα με 77-38. Για τους New York Pic-Knicks που ήταν φανταστικοί, 11 πόντους σημείωσε ο Ζαχαριάδης.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Παναγιώτης Αθανασίου με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάκωβος. Ν. Χαρικιόπουλος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Tebelwolves είχαν 7/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 0/2 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα κι έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη, οι New York Pic-Knicks είχαν 20/38 δίποντα, 10/20 τρίποντα και 7/16 ελεύθερες βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες.

Tebelwolves (Καρπούζος): Χαρικιόπουλος Α Ιάκωβος 2, Καρίνος 10, Τζερεμές 9, Χαρικιόπουλος Ν Ιάκωβος 15, Καραδήμας, Στεριάδης, Καρπούζος

New York Pic-Knicks(Δημητρέλλος): Αντωνόπουλος 15, Βασιλείου 7,Τσέτσικας 5, Δημητρέλλος 5, Νάννος 8, Ακρίβος 1, Αθανασίου 11, Ζαχαριάδης 16, Τσαγκάρης 10, Κοντογιάννης 4

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση της παρέας του Δημητρέλλου!

Τι δεν μας άρεσε: 0 πόντοι στη δεύτερη περίοδο για τους Tebelwolves!