20/11/2019
Brazzers 12 11 15 12 - 50 -
Milwaukee Sucks 12 14 7 8 - 41 -

Απλή νίκη για τους Brazzers!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και τρίτη συνολικά για τους Brazzers στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των Milwaukee Sucks με 50-41 στο EBC!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 12-12. Για τους κίτρινους ο Κούρογλου σημείωσε 6 πόντους και ο Ζαφειράκης 4, ενώ για τους Milwaukee Sucks 4 πόντους έβαλε ο Οικονόμου και ένα τριποντάκι ο Καββαθάς.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 23-26, χάρη σε 5 πόντους του Φωτόπουλου, τρίποντο του Διαμάντη και βοήθειες των Σαμιωτάκη, Καπετανάκη και Νικολάκη. Τους Brazzers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δαρδαμάνης (4π), Ζαφειράκης (3π) και Κοντογεώργος (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Κούρογλου (5π), Δαρδαμάνη, Μακρυωνίτη, Μίλτο Βαρθολομαίο, Αμπάζογλου και  Ζαφειράκη, έκλεισε για πρώτη φορά κάποιο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού σε 38-33. Λίγα πράγματα από την παρέα του Διαμάντη σε εκείνο το σημείο, με τον Παγούνη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και έφτασαν τελικά πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 50-41, έπειτα από 6 πόντους του ηγέτη Κούρογλου. Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους ο Φωτόπουλος, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 17/39 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν  3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 16/48 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Brazzers κλασικά ο Κούρογλου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Brazzers (Βαρθολομαίος Ν.): Αμπάζογλου 2, Δαρδαμάνης 8 (1), Βαρθολομαίος Μ. 4, Κοντογεώργος 5, Κούρογλου 18, Μακρυωνίτης 2, Ζαφειράκης 11 (1)

Milwaukee Sucks (Διαμάντης): Καββαθάς 3 (1), Φωτόπουλος 13, Σαμιωτάκης 4, Νικολάκης 4, Οικονόμου 6, Παγούνης 5, Διαμάντης 3 (1), Γκολφινόπουλος, Καπετανάκης 3

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, παρά την μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!