07/01/2023
Κλειώ 14 11 11 10 - 46 -
Slam Ducks 12 9 8 6 - 35 -

Από αρχή μέχρι τέλος Κλειώ!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο ΣΕΦ Κλειώ και Slam Ducks τέθηκαν αντιμέτωποι, με την παρέα του Αμπατζή να επικρατεί με σκορ 46-35 έπειτα από ένα όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι.

Ωραίο και γρήγορο τόνο έδωσαν στο παιχνίδι οι Τσιώλος και Καραλουκάς για τις δύο ομάδες, με Καστανιώτη από Κλειώ και Μαυροζούμη από Ducks να ξεχωρίζουν για το 14-12 πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Τσουμάκου από τα 8 μέτρα!

Η παρουσία του Καίτσα κάτω από τα καλάθια και η επαφή του με το καλάθι κρατούσαν την Κλειώ μπροστά στο σκορ, με τους Ducks να παίρνουν τη μπάλα και αυτοί στο ποστ προσπαθώντας να... αγγίξουν στο σκορ τους "ροζ", με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-21.

Δικαιολογημένα τα αρκετά λαθάκια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καθώς ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός! Ο Τσιώλος ήταν θετικός και ψύχραιμος, πήρε ευθύνες και βοήθησε την Κλειώ να διατηρήσει το μομέντουμ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 36-29.

Με την ίδια συνταγή και την ίδια λογική, οι γηπεδούχοι άντεξαν σε κάποια ξεσπάσματα των Ducks στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφυγαν από το ΣΕΦ με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ να είναι το 46-35.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Τσιώλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από Ducks ξεχώρισε ο Στάθης Προφήτης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/43 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/19 δίποντα, 8/38 τρίποντα, 7/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 6, Καίτσας 4, Καλαλής 5, Καστανιώτης 4, Νικολόπουλος 3, Παπαδάκης 5, Σφήκας 9, Τσιώλος 10.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης, Καραλουκάς 2, Λειβαδής 4, Μαυροζούμης 7, Μπούνταλης 2, Προφήτης 6, Σαφράς, Τσουμάκος 5, Χάλδας 9, Χατζημιχαήλ.

Τί μας άρεσε: Όμορφο το κλίμα στην αναμέτρηση!