07/06/2022
Escapers 10 19 18 17 - 64 -
Bulldogs 10 25 12 14 - 61 -

Από νίκη σε νίκη οι Escapers !

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη Summer Development 2 League, οι Escapers διατήρησαν το αήττητο στη διοργάνωση, καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Bulldogs  με σκόρ 64-61  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο Γάτο, καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, κυριάρχησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν τα ηνία στο σκορ, 8-2, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκόρ 2-8 έκλεισαν τη περίοδο στην απόλυτη ισορροπία, 10-10  . Ο Σιώπκας πέτυχε 6 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Λούβαρης  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε στους οράνιε, καθώς με τους Λούβαρη και Απέργη να ηγούνται των προσπαθειών τους πέρασαν σε θέση οδηγού, 12-17 και 18-24, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο συν έξι με σκορ 29-35 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Γάτος με 10 πόντους, ενώ 6 είχε ο Λούβαρης  .