23/10/2022
Komic Mastoras BC 13 14 18 13 - 58 -
Αλκοολικός Αστέρας 10 12 16 10 - 48 -

Από νίκη σε νίκη ο Komic Mastoras!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, ο Komic Mastoras όντας πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης επιβλήθηκε του Αλκοολικού Αστέρα με σκορ 58-48, πετυχαίνοντας τη τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, καθώς με πρωταγωνιστές τους Λίγγρη, Γρηγοράκη και Ακτύπη πέρασαν μπροστά στο σκορ(9-6). Το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού έχοντας 3 πόντους διαφορά(13-10) . Ο Λίγγρης πέτυχε 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γιάννης από τον Αλκοολικό .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι παίκτες του κόουτς Πανταζή κατάφεραν να καταθέσουν στο παρκέ ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων και με όπλο την άμυνά τους προσπέρασαν στο σκορ με 14-16. ο Komic κατάφερε να προσπεράσει ξανά με βραχεία κεφαλή (21-20), για να κλείσει τελικα το ημίχρονο με το υπέρ του 27-22 . Ο Νικόλας πέτυχε 4 πόντους, όσους είχε και ο Αντωνόπουλος .

Στη τρίτη περίοδο ο Αλκοολικός κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς και να προηγηθεί εκ νέου με (25-32) . Ο Mastoras κόντρα στη ροή του αγώνα κιαι κυρίως λόγω της εξαιρετική απόδοσης που έπιασε έξω από τη γραμμή των 6.75 με τους Γιωτόπουλο και Σπυράτο, ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (42-35) . Το δεκάλεπτο έκλεισε με το εύθραστο 45-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας με τον Αντωνόπουλο να ηγείται, μείωσε στο πόντο(47-46). Σε εκείνο το σημείο η αρμάδα του Σερεβέτα φάνηκε να ξυπνάει και να παίρνει σιγά σιγά τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Τελικά η νίκη ήρθε με το τελικό 58-48.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιμολέων Νικόλας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Ιωάννης Γιάννης είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Ο Komic Mastoras είχαν 15/39 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 13/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/27 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 12/22 βολές, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη .

Komic Mastoras(Σερεβέτας): Αυγερινός, Γιωτόπουλος 9, Γρηγοράκης 6, Λίγγρης 12, Νικόλας 14, Παπαντώνης 2, Ποθητός, Σερεβέτας 1, Σπυράτος 9, Τσιώγκας 2 .

Αλκοολικός Αστέρας(Πανταζής) : Αντωνόπουλος 15, Γιάννης 8, Απόστολος Πανταζής 2, Παπακωνσταντίνου 6, Πρωτόπαπας 4, Σκλάβος, Τσαμακίδης, Τσομπανέλλης 4, Φουρνογεράκης 9 .

Τι μας άρεσε : Οι τρίποντες βόμβες τους Σπυράτου στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης!