17/02/2024
Trailers 4 14 17 16 - 51 -
Ανακασιακός 20 15 17 9 - 61 -

Από νίκη σε νίκη ο Ανακασιακός!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στην πρώτη περίοδο και κυριάρχησαν.  Ο Ρομποτής έκανε καλό ξεκίνημα και έτσι ο Ανακασιακός βρέθηκε να προηγείται με 4-13. Οι γηπεδούχοι έδειχναν μεγάλη δυσκολία στον επιθετικό τομέα και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου έμειναν καθηλωμένοι στους 4 πόντους. Κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε, μιας και οι Σμάγκιν, Ζουγανέλης και Μακρής έδωσαν την ευκαιρία στον Ανακασιακό να φτάσει στο 4-20.

Ο Βλάχος με τα καλάθια του αφύπνισε κάπως την ομάδα του που μείωσε σε 11-23. Ο Σμάγκιν έκανε καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα, ενώ ο Ρομποτής με δύο απανωτές «βόμβες» πίσω από τα 6,75 πήγε το σκορ στο 13-33. Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο ήταν μεγάλη, μιας και ο Ανακασιακός βρέθηκε στο +17(18-35).

Ο Πελεκάνος ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς απαντήσεις και έτσι η διαφορά δε μειώθηκε. Ο Βλάχος επίσης έκανε καλή δουλειά στο δεκάλεπτο αυτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους από διαφορετικούς παίκτες. Ο Ανακασιακός παρέμεινε απομακρυσμένος καθώς το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έγραφε 35-52.

Οι Trailers στις αρχές της τέταρτης περιόδου πίεσαν σε όλο το γήπεδο, αναγκάζοντας σε κάποια λάθη τους αντιπάλους τους και ο Παπαδόπουλος με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 41-52. Σμάγκιν και Καμζέλας έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το σκορ στο 41-58. Οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59), αλλά πλέον ο χρόνος δεν έφτανε για κάτι παραπάνω. Ο Ανακασιακός διαχειρίστηκε καλά το υπέρ του προβάδισμα και έτσι το τελικό 51-61 έφερε τα χαμόγελα στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καμζέλας με 4 πόντους, 1 ασίστ, 11 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Trailers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βλάχος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Οι Trailers μέτρησαν 14/44 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και  11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Ανακασιακός είχε 15/36 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 13/25 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 8 κλέψιματα, 16 λάθη και 8 μπλοκ.

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου 2(3ρ.), Βλάχος 23(6ρ.), Δέτσης 5(3ρ.), Ζαφρακόπουλος, Ζαχαριουδάκης, Παπαδόπουλος 12(6ρ.), Πελεκάνος 9(10ρ.), Πυριόχος, Σταυριανάκης Γ., Σταυριανάκης Ν., Τσιλίδης

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 5(3ρ.), Ζουγανέλης 5(5ρ.), Καμζέλας 4(11ρ.), Κοτοπούλης 2(2ρ.), Μακρής 7(2ρ.), Ρομποτής 17(5ρ.), Σμάγκιν 21(18ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες του Ανακασιακού σε ακόμα ένα ματς.