09/10/2022
Ellinoroston Celtics 6 12 11 13 - 42 -
The Dreamers 9 19 10 14 - 52 -

Από νίκη σε νίκη οι Dreamers!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, για το πρωτάθλημα της Development 2 League, οι Dreamers πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επιβλήθηκαν της ομάδας των Ellinoroston Celtics με σκορ 42-52.

Καλό ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες, με διάθεση να δώσουν ένα γρήγορο ρυθμό και να βρουν εύκολα καλάθια .Το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τους Dreamers να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 6-9.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το ύψος του Γούρνελου και να παίξουν παιχνίδι στο post. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και με συνεχόμενους πόντους του Παναγόπουλου και Ελενίτσα, έκλεισαν το ημίχρονο με μία διαφορά 10 πόντων και σκορ 18-28.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Dreamers ήλεγξαν το παιχνίδι και διατήρησαν την διαφορά των δέκα πόντων με μοναδική απειλή για το καλάθι τους να είναι ο Γούρνελος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Dreamers δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Διαχειρίστηκαν την μικρή διαφορά που είχαν πάρει και επικράτησαν με τελικό σκορ 42-52.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Παναγόπουλος  με 11 πόντους , 0/1 ελεύθερες βολές, 4/7 δίποντα 1/2 τριποντά, 1 ασιστ και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Άρης Γούρνελος είχε 16 πόντους 6/11 ελεύθερές βολές ,5/14 δίποντα ,0/2 τρίποντα , 11 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν 1/3ελεύθερες βολές , 21/47 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 36 ριμπάουντ, 17 ασιστ και 10 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους είχαμε 10/15 ελεύθερες βολές , 13/46 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 38 ριμπάουντ, 11 ασιστ και 4 κλεψίματα.

Ellinoroston Celtics ( Τσίλης ) : Γούρνελος 16 , Τσίλης , Παπαιάκος 2 , Δαυίδ 4, Κατσιράκης 14, Κοσκίνας 6 (2)

The Dreamers ( Κοντός Ν.) : Βέλλας , Καμπιώτης 7 (1), Παναγόπουλος 11 (1), Κοντός Ν., Κοντός Ι. 3 (1), Ελενίτσας 4 , Παπακωνσταντίνου 10 , Μανασής 11, Περγαντής 8

Τι μας άρεσε : Η κυριαρχία των Dreamers στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης!