22/09/2023
Basket Case 10 13 9 7 - 39 -
Κλειώ 10 14 11 10 - 45 -

Από νίκη σε νίκη η Κλειώ!

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς κατάφερε να πάρει η Κλειώ, η οποία στην δεύτερη αγωνιστική της Development 2 League ξεπέρασε το εμπόδιο της Basket Case με 39-45. Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, ενώ το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες της τέταρτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους τελικά να κάνουν το «2Χ2». Η Basket Case ούτε σε αυτή την αγωνιστική μπόρεσε να βγει κερδισμένη και έτσι έμεινε στο 0-2.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού μας έδειχνε λίγο-πολύ τι θα δούμε σε όλο το ματς. Υπήρχε ισορροπία, με τις δύο ομάδες να μην είναι τόσο εύστοχες. Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 10-10.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου Κώστας και Γιώργος Κολιάκος «μίλησαν» πίσω από τα 6,75, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν μία απόσταση 6 πόντων (19-13). Τότε όμως η Κλειώ «πήρε μπρος» και με ένα σερί 0-9, έφερε το ματς «τούμπα» για το 19-22. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κράτησαν το προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 23-24.

Η Κλειώ εξακολουθούσε να «πατάει» καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αμπατζή να στέλνει την ομάδα του στο +6 (26-32), όμως η Basket Case κατάφερε να φτάσει και πάλι κοντά. Ο Λάβδας πήρε το «όπλο» του και «μπουμπούνισε» δύο τρίποντα, απαντώντας στους πόντους του Καΐτσα για το 32-35, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με νέα τρίποντη εκτέλεση, αυτή τη φορά του Μερτινιάν, ήρθε η ισοφάριση (35-35), αλλά η Κλειώ και συγκεκριμένα ο Σφήκας, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να πετύχουν κάτι παραπάνω, καθώς το προβάδισμα πήγε ξανά στους φιλοξενούμενους με 35-37. Καΐτσας και Σφήκας «χτύπησαν» ξανά την αντίπαλη άμυνα και η Κλειώ έφτασε στο 35-42. Οι γηπεδούχοι έριξαν την τελευταία «ζαριά» τους, πλησίασαν στο -3 (39-42), όμως από εκεί και έπειτα δεν υπήρξε κάποια συγκλονιστική αλλαγή στο ματς. Ο Καραμπέτσας έγραψε το 39-44, για να έρθει ο Καστανιώτης και με μία βολή να διαμορφώσει το τελικό 39-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Καΐτσας με 7 πόντους, 3 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Από την Basket Case ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 14 πόντους, 2 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Η Basket Case μέτρησε 4/26 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 4/14 βολές, 31 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Η Κλειώ είχε 13/48 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/20 βολές, 41 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης είχαν 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Basket Case (Χέλμης): Γκλιάτης 3(3ρ.), Κλαυδιανός, Γ. Κολιάκος 3(2ρ.), Κ. Κολιάκος 14(5ρ.), Λάβδας 7(2ρ.), Μαλάκης, Μερτινιάν 6(3ρ.), Μπογιατζής, Χέλμης 6(6ρ.), Ψαρράκης

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 7(3ρ.), Θεοδωρόπουλος 6(5ρ.), Καΐτσας 7(6ρ.), Καραμπέτσας 2(6ρ.), Καστανιώτης 4(6ρ.), Πολυχρονόπουλος 4(8ρ.), Σφήκας 8(2ρ.), Τσιώλος 7(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εικόνα που έδειξε η Κλειώ στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τη νίκη.