03/10/2019
Ναυαγοί 21 19 16 10 - 66 -
Πήγασος 5 8 25 7 - 45 -

Από… νωρίς οι Ναυαγοί!

Τετάρτη απόγευμα στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας για το θεσμό του Basketaki Cup, οι Ναυαγοί παίρνοντας τα ηνία του αγώνα από νωρίς και παρά την αντεπίθεση του Πήγασου στο τρίτο δεκάλεπτο , επικράτησαν σχετικά εύκολα με 66 – 45.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Ναυαγούς και με τρίποντο του Ζορμπά και δύο καλάθια του Κουτσουρή προηγήθηκαν γρήγορα με 7-0.Ο Πήγασος ισορρόπησε για λίγο το ματς και μείωσε με τρίποντο του Καρατζή και καλάθι του Λεγάκη άλλα στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα 14 αναπάντητους πόντους με τον Κουτσουρή να μοιράζει και τους Αγγελογιαννόπουλο(5), Δ.Βλάχο(6) και Καραμποΐκη να σκοράρουν ,διαμορφώνοντας το 21 – 5.

Ο Χ. Βλάχος άνοιξε το σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ενώ ο Πήγασος με βολή του Λεγάκη και δύο καλάθια του Γιασαφάκη μείωσαν σε 23 – 10.Στη συνέχεια οι Ναυαγοί έτρεξαν σερί 14-0 με τρίποντο κρεσέντο (Καραμποΐκης 2 , Αγγελογιαννόπουλος 2) και καλάθι του Ζορμπά εκτοξεύοντας την διαφορά στους 27(37 – 10).Ο Λεγάκης μείωσε με γκολ φάουλ ενώ ο Χ. Βλάχος με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 40 – 13 σκορ ημιχρόνου.

Οι Ναυαγοί ξεκίνησαν καλά και το δεύτερο ημίχρονο με δύο καλάθια του Δ. Βλάχου και ένα του Καραμποΐκη . Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Ρόκκα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με δύο τρίποντα από Σταυρόπουλο, Καρατζή, 4 πόντους του Γιασαφάκη και γκολ φάουλ του Λεγάκη μείωσε σε 46-26.Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τρίποντο του Αγγελλογιαννόπουλου και 4 πόντους του Κουτσουρή, αλλά στην άμυνα έδειξαν χαλαρότητα .Λεγάκης(8) και Γιασαφάκης(4) πήραν από χέρι τον Πήγασο και έριξαν την διαφορά στους 15(53 – 38).Ο Ζορμπάς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο λίγο πριν από την εκπνοή της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το 56 – 38.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Ναυαγούς να θέλουν να σφραγίσουν την νίκη τους και με Ζορμπά, Δ. Βλάχο, Ψαλιδόπουλο και Κουτσουρή ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε υψηλά επίπεδα(64-38).Ο Πήγασος έκανε την τελευταία του προσπάθεια να μειώσει με Γιασαφάκη, Λεγάκη(4), Ρουσσάκη και Καρατζή ενώ Χ. Βλάχος με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 66 – 45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Βλάχος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Λεγάκης 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Συνολικά οι Ναυαγοί είχαν 15-27 δίποντα, 11 – 32 δίποντα, 3 – 4 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Ο Πήγασος είχε 12 – 43 δίποντα, 4 – 21 τρίποντα, 9– 14 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ,μοίρασαν 8 ασίστ,έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Χ. Βλάχος 7, Αγγελογιαννόπουλος 14, Δ. Βλάχος 12 (12ρ.), Χατζηιωσήφ, Παπακυριακού, Καραμποΐκης 14, Ψαλιδόπουλος 2, Ζορμπάς 9 (3ασ.), Κουτσουρής 8 (9ασ.).

Πήγασος (Ρόκκας): Ρουσσάκης 1, Καρατζής 7(3ασ.), Σταυρόπουλος 3, Λεγάκης 18 (5κλ.), Γιασαφάκης 12(11ρ.), Ξυριδάκης 4.

Τι μας άρεσε: Οι Ναυαγοί βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα από πολλούς παίχτες.

Τι δεν μας άρεσε: Η εμφάνιση του Πήγασου στο πρώτο ημίχρονο.