08/10/2022
Kamptzida lizards 25 12 22 9 - 68 -
Salo Nics 9 11 15 13 - 48 -

Από νωρίς στην εξίσωση οι Kamptzida Lizards!

Από την πρώτη κιόλας περίοδο φάνηκε η ψυχολογική ανωτερότητα των Lizards καθώς χάρης στο γρήγορο παιχνίδι τους αλλά και το όμορφο passing game τους κατάφεραν όχι μόνο να δημιουργήσουν μια αρκετά καλή διαφορά αλλά να κολλήσουν και στον τοίχο την αντίπαλη ομάδα. Το πρόσωπο το οποίο ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Μάνος Ζαγαρτζιλής ο οποίος έδωσε έναν άλλον αέρα στην ομάδα του.

Με την ίδια λογική οι Lizards συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο επιβάλλοντας τον ρυθμό τους αφήνοντας αρκετά πίσω τους αντιπάλους τους διευρύνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντάς την στους 17 πόντους. Από τους Salo Nics ο Τέγος με την άψογη τεχνική του έδινε ακόμα ελπίδες στους συμπαίχτες του.

Το τρίτο δεκάλεπτο θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις προσπάθειες των Salo Nics να ανακάμψουν στο σκορ πραγματοποιώντας την καλύτερη τους εμφάνιση μέχρι εκείνη την στιγμή όπου ο Τέγος σε συνδυασμό με τον Αχιλλέα Καρακίτσα και τον Απόστολο Κούκη θα ασκήσουν μια πίεση στους Kamptzida , οποίοι την ίδια ώρα κρατώντας την ίδια βάση δεν έχασαν καθόλου το τέμπο τους και έτσι κατάφεραν να βγουν σχετικά αλώβητοι από αυτή την μάχη.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού θα είναι καθαρά τυπικό ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς τα αρκετά φιλόδοξα σουτ και οι σύντομες επιθέσεις δεν θα επιτρέψουν το σκορ να ανέβει περεταίρω και έτσι ο αγώνας θα τελειώσει με μεγάλο νικητή τους Kamptzida Lizards και το τελικό σκορ να γράφει 68-48.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταμάτης Μουρατίδης ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενώ από των πλευρά των Salo Nics άξιος αναφοράς είναι ο Φίλιππος Τέγος ο οποίος άγγιξε το double double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης 11 (3) , Ζαγαρτζιλής Μ. 14 (4) , Μπαλέκας 4 , Λίγκος 12 (3) , Σουρβινός , Κουκούλης 5 (1) , Νικολαίδης , Πεφτιτσέλης 2 , Αρβανίτης 7 (2) ,

Salo Nics: Τριανταφύλλου 3 , Τάσσιος 3 , Κανακαρίδης , Στεργιόγλου 1 , Συνδικιώτης , Δημητριάδης , Κεπαπτσόγλου , Καρακίτσας 6 (1) , Κατσιάνης 4 (1) , Κούκης 8 (2) , Κριθαράκης 1 , Τέγος 18 (3) , Κούκης 4

Τι μας άρεσε: Οι φανταστικές ενέργειες των παιχτών των Kamptzida Lizards.