24/09/2023
Λεγάμενοι BC 21 7 7 15 - 50 -
Gunners 9 15 13 9 - 46 -

Από τα χεράκια του...Πρεσβευτή!

Όταν τα γάλατα... σφίγγουν, όταν οι άλλοι κρύβονται, εκεί μιλούν οι μεγάλοι παίκτες, οι μεγάλες προσωπικότητες! Ο Παντελής Κατσαρός είναι μια τέτοια και με μαγική εμφάνιση, οδήγησε τους Λεγάμενους στο 50-46 απέναντι στους πολύ καλούς και φέτος Gunners!

Πάτησαν καλύτερα παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα οι Λεγάμενοι, με τον Κατσαρό και τον Σκαμαγκά (3) να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα στο να... ματώσουν το διχτάκι των Gunners και να κυριαρχήσουν με 21-9 για πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν με την είσοδο του Κογιώνη και να μειώνουν. Ο Πατσίκας ήταν εκεί και είχε την απάντηση σε κάθε... πρόβλημα που του έβαλε ο εξαιρετικός Δημήτρης Βρεττάκος, με τους δύο power forwards να είναι ό,τι καλύτερο είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το 28-24 να είναι το σκορ που χώριζε τις δύο παρέες για ημίχρονο.

Οι Gunners έφτασαν μια ανάσα από τους Λεγάμενους, με τον Καλογιαννίδη να βάζει ένα κρίσιμο σουτ απο μέση απόσταση και γενικά να γίνεται πιο ενεργός στο επιθετικό rotation των φιλοξενούμενων. Ο Παπαδόπουλος... ξύπνησε από τον λήθαργο και έβαλε και αυτός το λιθαράκι του ώστε η παρέα του Καραμπέτσου να μπει μπροστά με 35-37 στη λήξη της τρίτης περιόδου, με τα τελευταία δέκα λεπτά να αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον! Το παιχνίδι φάνηκε πως πηγαίνει έτσι μέχρι τέλους και εκεί θα μετρήσουν οι προσωπικότητες... μια τέτοια, μεγάλη, είναι ο Παντελής Κατσαρός ο οποίος το πήρε πάνω του και με ασφάλεια οδήγησε την παρέα του coach Χατζημιχαήλ στη νίκη, με τελικό σκορ 50-46.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κατσαρός με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος. Από τους Gunners ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Πατσίκας με12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/32 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/42 δίποντα, 3/20τρίποντα, 5/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Σιγάλας 3, Κατσαρός 15, Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 7, Δημουλιάς 9, Γκανιάτσας, Καμαριωτάκης, Σκαμαγκάς 14.

Gunners (Καραμπέτσος): Ραυτόπουλος 2, Παπαγεωργίου 1, Πάνιας 7, Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος, Πατσίκας 12, Παπαδόπουλος 10, Κογιώνης 12.

Τί μας άρεσε: Η μεστή εμφάνιση του Κατσαρού!