01/04/2023
Greek Freaks 12 24 12 13 - 61 -
Gunners 23 14 18 13 - 68 -

Από την αρχή μόνο Gunners!

Καλύτεροι σε όλη τη διάρκειά του παιχνιδιού οι Gunners, απέναντι στους πολύ καλούς αλλά με πολλές απουσίες Greek Freaks, επιβλήθηκαν με το 61-68 στο ΣΕΦ το απόγευμα του Σαββάτου.

Η μπάλα γυρνούσε από το ποστ στην περιφέρεια και πάλι πίσω, με τους Gunners να μην είναι μονοδιάστατοι, αλλά να κινούνται συνεχώς και να εκμεταλλεύονται την ποιότητα των Πατσίκα, Παπαδόπουλου και Πάνια, οι οποίοι έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους στο 12-23 πρώτης περιόδου, με Ξυγκάκη Καρατζή και Σουβλέρη να ανεβαίνουν αγωνιστικά προς το τέλος της και να μειώνουν.

Ό,τι δεν έκαναν στο πρώτο έκαναν στο δεύτερο οι Greek Freaks, με τον Σκάγκο αρχικά και τον Σύλλα στη συνέχεια να παίρνουν προσπάθειες και να τις κάνουν καλάθι! Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα τη μείωση του σκορ στο καλάθι και την επαναπροσέγγιση του ματς από τους Gunners, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-37 για Gunners.

Ο τραυματισμός του Ξυγκάκη πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα, με τους Freaks να προσπαθούν με ατομικές προσπάθειες του Σουβλέρη να μείνουν κοντά στο σκορ, αφού Καραμπέτσος και Πάνιας με όμορφα καλάθια έβαλαν τους Gunners ξανά σε θέση οδηγού, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 48-55.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα, με το παιχνίδι να παραμένει ισορροπημένο και οι Gunners διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 61-68.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιλτιάδης Πατσίκας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ,4 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Από Freaks ξεχώρισε ο Γιώργος Σουβλέρης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 23/47 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 6/20 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/39 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Greek Freaks (Ξυγκάκης): Σκάγκος 12, Σουβλέρης 11, Τσαμπαρλής 2, Σύλλας 8, Διαθεσόπουλος 7, Καφετζής 6, Καρατζής 8, Ξυγκάκης 7.

Gunners (Καραμπέτσος): Ραφτόπουλος, Παπαγεωργίου 2, Πάνιας 16, Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 4, Κωστακιώτης 12, Καραμπέτσος 9, Πατσίκας 11, Φιφής, Παπαδόπουλος 12.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!