16/10/2022
Space Jam 7 8 6 12 - 33 -
G-vana 16 16 19 18 - 69 -

Από την αρχή ως το τέλος, G-Vana!

Την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η G-Vana, η οποία επικράτησε με 69-33 της Space Jam στο Περιστέρι.

Tα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου είχε η G-Vana, η οποία με πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους, 16-7 με το τέλος της περιόδου. Για τους γηπεδούχους, Καλαϊτζόγλου και Μαντζιώρης ηγούνταν στην επίθεση, ενώ για την Space Jam δραστήριος ήταν ο Γιακουμής.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η G-Vana έβρισκε διαρκώς λύσεις από πολλούς και κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά, 17 πόντων στο ημίχρονο, 32-15. Ο Μπαρμπέρης, έκανε την διαφορά σε εκείνο το σημείο, με δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα. Η Space Jam πάλευε, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντίπαλου της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο μεγάλοι πρωταγωνιστές για την G-Vana βγήκαν και πάλι μπροστά. Καλαϊτζόγλου και Μαντζιώρης, είδαν και τον Pecani να μπαίνει στην εξίσωση με τους φιλοξενούμενους να καθαρίζουν το ματς στο 30’, αφού το σκορ ήταν 51-21.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού σταμάτησε να υπάρχει και σκοπιμότητα. Το τελικό 69-33, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού G-Vana κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Μπαρμπέρης με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αλεξανδρής με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά η Space Jam είχε 6/49 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα κι έκανε 12 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 19/48 δίποντα, 8/17 τρίποντα και 7/12 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

Space Jam (Μαυροσκότης): Αλεξανδρής 8, Γιακουμής 6, Ερρίπης 1, Μαυροσκότης 3, Νάστος 2, Νίκου 3, Πέτσας 2, Παπαχαρίσης, Φώτης 8.

G-Vana (Χαλτούπης): Αχτίπης 9, Καλαϊτζόγλου 14, Μαντζιώρης 14, Μπαρμπέρης 15, Νικήτας 9, Τσιμπούρης 3, Φραγκούλης 2, Χαλτούπης 3.

Tι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!