15/05/2023
Athens Crips 19 17 18 18 - 72 -
Gunners 16 19 15 14 - 64 -

Από την αρχή μέχρι το τέλος Athens Crips!

Το βραδάκι της Δευτέρας 15 Μαΐου στο ASH, σε ένα πολύ γρήγορο, δυνατό και physical παιχνίδι, οι Athens Crips δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και παρά την πίεση που ασκούσαν οι Gunners, έφτασαν στην νίκη με 72 – 64, κάνοντας το δύο στα δύο στον έβδομο όμιλο της Summer Evolution.

Οι Crips μπήκαν με φόρα από το προηγούμενο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Γιγουρτάκη να δίνει το έναυσμα με 5 πόντους και τον Αργυρούλη να παίρνει την μπαγκέτα στη συνέχεια με επίσης 5 , ξέφυγαν 13 – 5. Οι Gunners αντέδρασαν μετά το πεντάλεπτο και με το δίδυμο Ακουμιανάκη με 7 και Πάνια με 6 πόντους αντίστοιχα έφεραν το ματς στα ίσια, για να έρθουν από τον πάγκο Σμυρλής με 4 - Μαρακάκης με 2 πόντους, να δώσουν ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους(19-16).

Το παιχνίδι παρέμενε πολύ γρήγορο, δυνατό και με ωραίες φάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Gunners να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον εκπληκτικό κύριο Πατσίκα να βάζει 12 πόντους και τον Ακουμιανάκη να ακολουθεί με 5, αλλά τους Crips να βρίσκουν πάντα τον τρόπο να κρατούν την πρωτοπορία, κυρίως με 5 πόντους του Ε.Λάντζα και 6 του Μαρακάκη, για το 36 – 35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ούτε μια στιγμή το προβάδισμα, με τον Π.Λάντζα να είναι πραγματικός ογκόλιθος μέσα στη ρακέτα με 10 πόντους και τον Αργυρούλη να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες από την περιφέρεια με 6, κρατώντας το υπέρ τους 54-50. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Gunners δεν κατάφεραν να προσπεράσουν, αλλά με τον Ακουμιανάκη να βγάζει τρομερή ενέργεια όντας πρώτος σκόρερ με 6 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να βρίσκουν στόχο , παρέμεναν στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gunners με τον Ακουμιανάκη να τα βάζει με τα θηρία των αντιπάλων, τον Πατσίκα να πετυχαίνει 4 και και τον Πάνια ένα τρίποντο, έδωσαν τη μάχη τους για να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα, όμως οι Crips με τον Αργυρούλη να είναι ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας με 7 βολές, τον Γκούγκούση να ξυπνάει στα δύσκολα με 5 και τον Σμυρλή να βάζει την σφραγίδα του με 4 πόντους, έφτασαν στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους με 72 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Πέτρος Αργυρούλης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Πατσίκας με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Crips είχαν 20 / 52 δίποντα , 5 / 20 τρίποντα, 17 / 28 βολές , κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Gunners είχαν 15 / 40 δίποντα, 7 / 30 τρίποντα, 13 / 26 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 20(11ρ.), Γιγουρτάκης 5, Γκουγκούσης 9, Ε.Λάντζας 5, Π.Λάντζας 10, Μαρακάκης 8(7ρ.), Παπαδόπουλος 2(7ρ.), Σμυρλής 13(8ρ.).

Gunners (Πάνιας): Ακουμιανάκης 21(19ρ.), Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος 6(7ρ.), Πάνιας 12, Πατσίκας 21(8ρ.), Ραυτόπουλος, Φιφής 2.

Τι μας άρεσε: Γρήγορος ρυθμός και πολύ δυνατές μονομαχίες, ήταν η εικόνα του παιχνιδιού.