26/11/2023
Kavlanta Hawks 15 14 11 11 - 51 -
Optimus Priamus 13 10 11 8 - 42 -

Από την αρχή μέχρι το τέλος, Kavlanta Hawks!

Μία σου και μία μου πήγαινε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Kavlanta να έχουν μικρό προβάδισμα με 15 – 13.Γεωργακόπουλος(4) και Πέτσας(4) ανέλαβαν δράση μέσα στο ζωγραφιστό, με τον Πεντάρη να σκοράρει ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στον επιθετικό οίστρο του Σκουτέρη με 7 και τις βοήθειες του Παπαδάκου με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κίτρινοι στηρίχθηκαν και πάλι στα δυνατά κορμιά μέσα στην ρακέτα με τον Νικολάου να βάζει 4 πόντους και με τρίποντα από Ρήγο και Βιδάλη, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-23.Στην αντίπερα όχθη ,οι Optimus δεν μπορούσαν να πλησιάσουν εύκολα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και απειλούσαν κυρίως με τον Παπαδάκο που πέτυχε 4 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(11-11), με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με Ρήγο, Πέτσα, Τζώρτζη και Γεωργακόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά, για να επιστρέψουν οι Οptimus μετά το πεντάλεπτο με Λοΐζο(3) και Χατούνογλου(6) να ηγούνται στην επίθεση, μειώνοντας σε 40 – 34.

Οι Optimus ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς λύγισαν από απουσίες και κούραση σκοράροντας μόλις 8 πόντους. Οι Kavlanta με τον Ρήγο να τους παίρνει απ’ το χεράκι με 7 συνεχόμενους και καλάθια από Γεωργακόπουλο και Νικολάου, διαμόρφωσαν το τελικό 51 – 42, πανηγυρίζοντας μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 9 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σκουτέρης με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Hawks είχαν 17/55 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Optimus είχαν 17/49 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Βιδάλης 3, Γεωργακόπουλος 9(19ρ.), Κολυβάς 2,Μπόικο, Νικολάου 6, Πέτσας 8(8ρ.), Πεντάρης 3(7ρ.), Ρήγος 13, Τζώρτζης 7(8ρ.)

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 6(7ρ.), Λοΐζος 5(13ρ.), Παπαδάκος 10, Σκουτέρης 7(10ρ.), Φλώρος 2, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 12.

Τι μας άρεσε: Η δύναμη των νικητών μέσα στις δύο ρακέτες!