22/06/2023
Φιορετσίνα 6 20 9 14 - 49 -
Run & Gun B.C 20 17 21 18 - 76 -

Από το πρώτο λεπτό μόνο Run & Gun!

Εκπληκτικό ξεκίνημα, καλή διαχείριση στη συνέχεια, νίκη για την παρέα του Γιάννη του Θεοχαρίδη και 1-1 πλέον ανάμεσα σε Φιορετσίνα και Run & Gun, με το τρίτο ματς της σειράς να κρίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Το 0-8 που έγραφε ο πίνακας στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης έδειχνε ξεκάθαρα και τις... διαθέσεις των Run & Gun οι οποίοι "διακαιολόγησαν" το όνομά τους και με Νούκε και Μποτώνη σε πρώτο πλάνο, πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 6-20 και την Φιορετσίνα να μοιάζει ασύνδετη και εκτός ρυθμού.

Ο Γιαννης ο Μποτώνης δεν έλεγε να πατήσει... φρένο και με όμορφες ατομικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 19, με τα 2 τρίποντα του Καστρινού να αποτελούν... κερασάκι στην εμφάνιση των φιλοξενούμενων. Ο Μαλακός και ο Αθανασόπουλος βελτίωσαν αισθητά την εικόνα της Φιορετσίνα, η οποία παρά τη μεγάλη βελτίωσή της, έμεινε πίσω με 26-37 για ημίχρονο, αφήνοντας όμως υποσχέσεις για ανάκαμψη!

Ο Στέφος και ο Μποτώνης ήταν το στήριγμα του καταπληκτικού αυτό το διάστημα Ντούφα, καθώς οι "Τσίνα" παρά τις προσπάθειες του Αθανασόπουλου και του Χαρικιόπουλου, δεν κατάφερε να μειώσει περαιτέρω, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-58 και τους φιλοξενούμενους να φαίνεται πως έχουν κάνει το μεγαλύτερο βήμα για τη νίκη και την ισοφάριση της σειράς.

Έτσι και έγινε λοιπόν, καθώς με μια ολοκληρωτική εμφάνιση και με το μαχαίρι στα... δόντια, οι φιλοξενουμεοι πήραν τη νίκη με 49-76, ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και θα παίξουν πλέον τα "ρέστα" τους, όπως και η Φιορετσίνα βέβαια, για τη νίκη στο τρίτο παιχνίδι με έπαθλο την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης ο Μποτώνης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Νίκος Μαλακός με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 16/43 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 11/21 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 κλεψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 5/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 6, Λεωνάκης 10, Μαγκούτης 3, Μαλακός 11, Παπαγιάννης 7, Σιώλος 4, Στασινόπουλος 2, Χαρικιόπουλος 6.

Run & Gun (Θεοχαρίδης): Βελεντζέλος, Γεωργακίου, Θεοχαρίδης 3, Καστρινός 6, Μποτώνης 23, Νούκε 10, Ντούφας 12, Παντελάκης, Στέφος 14, Τρίμμης 8.

Τί μας αρεσε: Πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη οι Run & Gun!