08/11/2022
Brothers United 20 12 10 14 - 56 -
Souvlakers 15 7 11 12 - 45 -

Από το ζωγραφιστό η νίκη των Brothers United!

Το βραδάκι της Τρίτης 8, Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, οι Brothers United παρά τις πολλές απουσίες που είχαν, κατάφεραν να κυριαρχήσουν μέσα στη ρακέτα με το δίδυμο Μπιτζή και Διαμαντή να κάνει σπουδαία δουλειά, σπάζοντας το αήττητο των Souvlakers με 56-45.

Οι Brothers έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και οδηγούσαν την κούρσα με το δίδυμο Διαμαντή με 6 και Αβούρη με 7 πόντους να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια οι Souvlakers με τον Χρήστο Δάμη να είναι ασταμάτητος με 10 πόντους, πλησίασαν σε 20 – 15.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να το κερδίζουν και αυτό με επιμέρους σκορ 12 – 7, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά(32-22).Μπιτζής και Καλαματιανός ηγούνταν στην επίθεση με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Ερρίκος με 4 πόντους, με τον Καραλή να σκοράρει από κοντά.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να προηγούνται 42 – 33. Βασιλάκος με 4 πόντους και Σκαραμαγκάς με 3 ήταν οι κύριοι εκφραστές της ομάδας του Ποντίκη , ενώ για το σύνολο του Καράμπελα, ξεχώρισαν Λεζάι και Αβούρης που πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Souvlakers προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα κυρίως με τον Καραλή που πέτυχε 6 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχα διάθεση για παιχνίδια και με τετράδα φωτιά τους Αβούρη (5), Μπιτζή(3), Λεζάι(4) και Καλαματιανό(4), έφτασαν στο τελικό 56 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπιτζής με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δάμης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Brothers είχαν 16 / 81 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 15 / 27 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Souvlakers είχαν 15 / 55 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 16, Διαμαντής 7, Καλαματιανός 9, Καράμπελας 4, Κουφαλιώτης, Λεζάι 7, Μπιτζής 13(14ρ.), Παππάς (8ρ.).

Souvlakers (Ποντίκης): Barkshire 6(13ρ.), Αλογοσκούφης (8 ρ.), Βασιλάκος 6, Γεωργαντάς 2, Δάμης 14, Δρίτσας 4, Καραλής 8, Λιανόπουλος 2, Μελιτζάνης, Σκαραμαγκάς 3(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι που έπαιζαν οι δυο ομάδες και το πολύ καλό κλίμα της αναμέτρησης.