21/01/2023
Undrafted 7 15 16 19 - 57 -
Brotherhoops 9 18 14 18 - 59 -

Από τους παθιασμένους Brotherhoops η πρώτη ήττα των Undrafted !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι παθιασμένοι Brotherhoops έσπασαν το μεγάλο αήττητο σερί (15-0) των Undrafted, βάζοντας φωτιά στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League. Μεγάλη εμφάνιση από τον Betsson mvp Ηλία Χάλαρη που πέτυχε double-double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, όντας ηγετικός για την ομάδα του.

Μουδιασμένο εκατέρωθεν και αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες αναζητούν τα πατήματά τους και τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-9.

Αυξημένη ήταν η παραγωγικότητα για αμφότερες τις ομάδες στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-18. Κωτσάκης (9π.) και Χάλαρης (6π.) έκαναν τη διαφορά για τους Brotherhoops, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν κυρίως με Φ. Κόντο (6π.) και Αγρογιάννη (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Οι πρωτοπόροι του ομίλου βρήκαν εκ νέου στήριγμα στον Φ. Κόντο (6π.), αλλά και στους Κ. Ματέντζογλου (5π.) και Τσιάνο (5π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Brotherhoops εξασφάλισαν προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα της τελευταία περιόδου, χάρη στους Χάλαρη (5π.), Ζαφειρόπουλου (4π.), Αλ. Βουγά (3π.) και Κωτσάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-41.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν πάθος στο παρκέ. Το δίδυμο Τσιάνος (8π.) και Κ. Ματέντζογλου (7π.) οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους, αλλά τα μεγάλα σουτ των Χάλαρη (9π.), Κωτσάκη (4π.) και Καπουράλου (4π.) αποδείχθηκαν καταλυτικά, χαρίζοντας την υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του coach Τσουλάτη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Undrafted είχαν 22/63 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 10/22 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brotherhoops είχαν 14/48 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Χάλαρης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 45 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 16 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Undrafted (Κόντος) : Αγρογιάννης 7, Κουτσελίνης, Κόντος Φ. 16, Κόντος Χ. 2, Ματέντζογλου Χ., Ματέντζογλου Κ. 16 (1), Παπαγεωργίου, Τσιάνος 16.

Brotherhoops (Τσουλάτης) : Βουγάς Α. 7 (2), Ζαφειρόπουλος 6, Ζαχαρόπουλος 1, Καπουράλος 6, Κωτσάκης 15 (1), Τζεβελέκος 2, Χάλαρης 22 (4), Βουγάς Μ., Τσουλάτης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε αγώνα.