05/12/2021
Los Lampriniers 5 5 12 4 - 26 -
Hurricanes 9 7 15 7 - 38 -

Απέδρασαν από την Λαμπρινή οι Hurricanes!

Μεγάλη νίκη πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Hurricanes, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Los Lampriniers με 26-38 και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με εύστοχες προσπάθειες των Αποστόλου και Μπελιβανάκη μέσα από την ρακέτα στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Los Lampriniers προηγούνταν με 5-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Ιωαννίδη και 3 του Ταμιωλάκη, προσπέρασαν με 5-9!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Hurricanes να οδηγούν το ματς και με 4 πόντους του Χάρου και 3 του Ιωαννίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 10-16. Ο Ευγενείας με 3 πόντους και ο Βαμβακάς με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Los Lampriniers μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με 5 νέους πόντους του Ευγενεία και τριποντάκι του Γκόλια, πλησίασαν στον πόντο, 19-20. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Τυφώνες βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με τον Ιωαννίδη να δείχνει ασταμάτητος με νέους 11 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 22-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes με σύμμαχο την εμπειρία τους κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βλάχο (5π) και Χάρο (2π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 26-38! Προσπάθησαν, έστω και στα τελευταία λεπτά, να γυρίσουν το παιχνίδι οι Los Lampriniers, ωστόσο δεν τους έφταναν τα καλάθια των Γρύλλη και Σκούρτα!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 10/39 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 12/52 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Ευγενείας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/9 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Hurricanes ο Ιωαννίδης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 5/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Σκούρτας 2, Μπελιβανάκης 2, Ευγενείας 8, Γρύλλης 2, Βαμβακάς 4, Αποστόλου 4, Γκόλιας 4 (1), Βασιλάκης, Αντωνόπουλος

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 6, Παπαδημητρίου 2, Ταμιωλάκης 4, Βασιλειάδης, Βλάχος 6 (1), Ιωαννίδης 19 (2), Μακρής

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Ιωαννίδη και το καθαρό μυαλό των Hurricanes στα κρίσιμα σημεία του αγώνα!