20/11/2023
Basket Maniacs 10 19 20 27 - 76 -
Kolosos Dunk n' Donuts 11 16 22 18 - 67 -

Απόδρασαν στο τέλος οι Basket Maniacs!

Σπουδαίο παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της Development league διεξάχθηκε το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη, με τους Basket Maniacs να υποδέχονται τον Koloso Dunk n' Donuts. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαρακτήρα και να επικρατούν με 76-67.

Νωθρό το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρούν τα πατήματα τους στο παρκέ. Λίγο καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν τους ρυθμούς τους, και άρχισαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια κυρίως στον αιφνιδιασμό. Για τους Maniacs ο Κεραμάρης βοήθησε επιθετικά με 9 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους σε τρομερή μέρα ήταν ο Σωτηριάδης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους κάνοντας το 29-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Τον χαβά του ο Σωτηριάδης για τον Koloso, έβλεπε το καλάθι βαρέλι σκοράροντας άλλους 12 πόντους. Ο Κεραμάρης για τους γηπεδούχους ήταν αυτός που ξεχώρισε πάλι με 9 πόντους, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία 49-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού φαινόταν ότι όποια ομάδα κατάφερνε να ξεφύγει λίγο στο σκορ θα ήταν και αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο ο αρχηγός Καλαμιώτης για τους γηπεδούχους, σημείωσε 15 κρίσιμους πόντους και έδωσε την μεγάλη νίκη στους Basket Maniacs με 76-67.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καλαμιώτης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σωτηριάδης με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.

Οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 21/44 δίποντα, 8/22 τρίποντα, μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν, 16 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 17 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 22/47 δίποντα, 4/15 τρίποντα, μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 14 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Στασινόπουλος, Τσαλής 12 (1), Σασσάς 4, Αρβανιτίδης 2, Καλαμιώτης 22 (3), Μπένος, Κεραμάρης 24 (2), Δημητριάδης 8 (2), Στενάκης 4

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Παναγιώτου 15 (2), Καραμπεσύνης 7 (2), Ρούσσης 5, Σωτηριάδης 28, Ζαμπούρας 8, Καραμήτσος 2, Καλοπήτας 2