22/09/2024
Los Abeles Fakers 14 12 14 21 - 61 -
Hungry wolves 14 19 10 17 - 60 -

Η απόδραση των Fakers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Los Abeles Fakers λύγισαν στο φινάλε τους Hungry Wolves με 61-60 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον έκτο όμιλο της D2-League!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-14. Για τους γηπεδούχους δύο τρίποντα έβαλε ο Αντωνάκης και 3 πόντους ο Λουκαΐτης, ενώ για τους Hungry Wolves 5 πόντους είχε ο Καλογρηάς, 4 ο Κακούνης και 3 ο Αθανασιάδης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Καλογρηάς έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 13 δικούς του πόντους και 4 Αθανασιάδη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 26-33. Τους Los Abeles Fakers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Αντωνάκη και το τρίποντο του Ευθυμίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαυρακάκη βρήκε τα πατήματά της και με τους Αντωνάκη, Φωτεινό και Ριζάδη να βάζουν από 4 πόντους έκαστος, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 40-40. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Καραβασίλη σε θέση οδηγού με 40-43, μετά από τρίποντο του Καλογρηά, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Κακούνης. Σκορ τρίτης περιόδου 40-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, το τιμόνι άλλαζε διαρκώς χέρια και τελικά με μεγάλα σουτ των Penalosa, Φωτεινού και Καραμούστου, τα "Ρακούν" επικράτησαν με 61-60. Ο Καλογρηάς πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη των "Λύκων" με ακόμη 9 πόντους, ωστόσο έχασε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση.

Novibet MVP των Los Abeles Fakers ο Αντωνάκης με 17 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/5 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Hungry Wolves ο Καλογρηάς με 29 πόντους (double-double), έχοντας 4/11 βολές, 5/9 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Haboc 4, Penalosa 8 (2), Αντωνάκης 17 (2), Ευθυμίου 3 (1), Καραμούστος 5 (1), Λουκαΐτης 4, Μαυρακάκης 2, Μουρτζούνης 4, Ριζάδης 5, Φωτεινός 9 (2)

Hungry Wolves (Καραβασίλης): Καλογρηάς 29 (5), Αθανασιάδης 9, Γαλανόπουλος 4, Κακούνης 12, Κατσάμπουλας 2, Κωνσταντινίδης, Οικονόμου, Πανάκιας, Παπά 2, Σφακιανάκης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξέλιξη του αγώνα, όσο και η μεγάλη επιστροφή του Αγγέλου Αντωνάκη στα παρκέ!