13/10/2024
Mikrokosmos 11 18 16 2 - 47 -
Miamani Heat 16 13 7 13 - 49 -

Απόδραση με Γαβαλά οι Miamani Heat!

Οι νεανικοί Miamani μπήκαν με φόρα στο πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν υψηλή ένταση στην άμυνα και με τον Γαβαλά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Ο Μικρόκοσμος που άργησε να μπει στη διαδικασία του ματς, ισορρόπησε μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά και με μπροστάρη τον Περάκη με 5 πόντους πλησίασε 11 – 16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πανέμορφο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες με 29 – 29. Ο Μικρόκοσμος έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα, έτρεξε 11 – 0 σερί και με τον Σιδερέα να ξεχωρίζει με 5 πόντους, πήρε προβάδισμα με 22 – 16. Στη συνέχεια ο Κουμεντάκος με 10 ολόκληρους πόντους ανέλαβε δράση για τους Miamani, με τον Ευσταθόπουλο με 5 πόντους να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους και τον Χρυσικάκη με καλάθι στην εκπνοή να γράφει το 29-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε και αυτό στον Μικρόκοσμο, καθώς με εξαιρετικό ξεκίνημα και το δίδυμο Περάκη – Ευσταθόπουλου να βγαίνουν μπροστά με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, έχτισαν ακόμα και διάφορα 13 πόντων. Οι Miamani που ξύπνησαν μετά τα μισά βρήκαν σκορ κυρίως με τον Λ.Κυριακουλέα(5) και μείωσαν 45 – 36.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν μόλις 2 πόντους στην άμυνα και με τον Πάνο Γαβαλά να αναλαμβάνει εξολοκλήρου την επίθεση με 13 προσωπικούς, έφτασαν σε μία τεράστια νίκη με 47 – 49.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αριστείδης Κουμεντάκος με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Περάκης 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Mikrokosmos(Γκούμας): Γεράρης 4(8ρ.), Γιανννατζόγλου 7, Ευσταθόπουλος 10, Κοτζαγεωργίου 2, Περράκης 16(9ρ. 9 ασίστ), Σιδερέας 8, Τσατσαρώνης, Φραγκογιάννης(7ρ.).

Miamani Heat(Κυριακουλέας): Βελέντζας, Γαβαλάς 23(8ρ.), Καραμήτρος 2(7ρ.), Κεκεμπάνος, Κουμεντάκος 12(9ρ.), Κούτρικας, Δ. Κυριακουλέας 13, Λ. Κυριακουλέας 5, Τουρκοκώστας 3, Χρυσικάκης 2, Χρυσικάκης 2.