03/11/2023
The Dreamers 8 13 11 18 - 50 -
Escapers 10 13 21 7 - 51 -

«Απόδραση» στο φινάλε για τους Escapers!

Ούτε οι Dreamers κατάφεραν να δώσουν τέλος στο αήττητο σερί των Escapers, οι οποίοι πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με 50-51. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να στερήσει από τους Escapers την 7η συνεχόμενη επικράτησή τους (7-0). Οι Dreamers, απο την άλλη, γνώρισαν την 3η ήττα τους φέτος και έφτασαν στο 5-3.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού κυριάρχησαν τα λάθη και από τις δύο πλευρές. Παράλληλα η παραγωγικότητα δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα και έτσι το σκορ έμεινε χαμηλά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μία μικρή διαφορά 4 πόντων με τον Δεπάστα να γράφει το 6-10, ενώ ο Κούριχ με το καλάθι του διαμόρφωσε το 8-10 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Μανασή να δίνει λύσεις στους Dreamers και από την άλλη τους Γαρίνη και Μανούρη να έχουν απαντήσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν και αυτοί μία διαφορά 4 πόντων με το σκορ στο 19-15, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε ο Δεπάστας ο οποίος πρόσφερε ενέργεια και λύσεις επιθετικά και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 21-23.

Οι Escapers μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετά πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους, έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση και η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει, με τον Τσιγκλιτσή να γράφει το 25-35. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο σημείο εκείνο του ματς και έφταναν σε σουτ στο τέλος του χρόνου, τα οποία δεν είχαν και τις καλύτερες προϋποθέσεις. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μία απόσταση 12 πόντων στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (32-44).

Ο… διακόπτης γύρισε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρουσίαστηκαν διαφορετικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 από τους Μανασή, Κοντό και Κωνσταντέλο έφτασαν στο 41-44. Η πίεση συνεχίστηκε από τους Dreamers και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση (50-50) με ένα μεγάλο τρίποντο του Κούριχ 14,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Φράγκος κέρδισε το φάουλ στη συνέχεια και με μία στις δύο βολές διαμόρφωσε το 50-51. Τίποτα δεν άλλαξε στη τελευταία φάση και κάπως έτσι οι Escapers ήταν εκείνοι που «απέδρασαν» με τη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Φράγκος με 11 πόντους, 1 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Από τους Dreamers ξεχώρισε ο Ελευθέριος Μανασής με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Dreamers είχαν 15/52 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 5/11 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Escapers τελείωσαν το ματς με 13/37 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/13 βολές, 42 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης είχαν 3 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 μπλοκ.

The Dreamers (Μανασής): Ελενίτσας 2(6ρ.), Κοντός 11(3ρ.), Κούριχ 9(10ρ.), Μανασής 18(10ρ.), Περγαντής 8(7ρ.), Φουντάς, Κωνσταντέλος 2(6ρ.)

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 4(3ρ.), Γαρίνης 3(2ρ.), Δεπάστας 10(6ρ.), Κασδαναστάσης 7(7ρ.), Κοσμάς, Μανούρης 6(15ρ.), Τάγκας, Τσιγκλιτσής 10(2ρ.), Φράγκος 11(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στο φινάλε.